ilustračná fotka
ilustračná fotka

Matovič poukázal na fakt, že koalícia bola blízko svojmu rozpadu.

Bratislava 11.3.2021 – Prezentovanie ako Igor Matovič chce realizovať novú politiku a on je iný, zrejme nebude až tak pravda. Udržanie sa pri moci a odvrátenie pádu vlády obetoval za zotrvanie ministra Krajčího vo funkcii. Koaliční partneri mali žiadať odchod ministra Krajčího a ten dnes na tlačovej konferencii oznámil, že odstúpi zo svojho postu. Krajčí poďakoval poslancom za OĽANO, ktorí za ním stoja a tiež hnutiu Sme rodina. Dodal, že keďže Za ľudí a SaS podmienili svoje zotrvanie vo vláde jeho demisiou, bolo by zbytočné a nesprávne dávať argumenty. „Želám si, aby sa z pandémie prestala robiť politika, aby sa z opatrení nerobili nástroje, ktorými voličom sa chcem zapáčiť,“ doplnil.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) ocenil jeho prácu v rezorte. Dodal, že koalícia bola blízko svojmu rozpadu. Krajčího odstúpenie považuje Matovič za najabsurdnejšie v dejinách. Veľakrát bol podľa neho opustený „ako prst“ v boji za životy a zdravie ľudí. Krajčí by mal podľa premiéra odstúpiť postupne. „Chcem, aby nový minister alebo ministerka bola v týchto ťažkých časoch pre Slovensko spoločne so súčasným ministrom niekoľko týždňov spolu v úrade, aby prechod moci a zodpovednosti bol plynulý tak, aby sa to nedotklo ochrany zdravia a životov,“ doplnil Matovič. Premiér by chcel, aby Krajčí odišiel, až keď sa rozbehne očkovanie Sputnikom V. Meno nového ministra ešte nepovedali, Matovič nepotvrdil, či to bude súčasný štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek.

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík už na obed oznámil, že koalícia sa dohodla na ďalšom fungovaní. Podrobnosti majú ešte oznámiť na spoločnej tlačovej konferencii po doladení detailov, ktorá bola pôvodne ohlásená na štvrtok popoludní a nekonala sa. Súčasťou dohody má byť tzv. memorandum dobrého vládnutia. Zvrat mal údajne nastať po spomínanej tlačovej konferencii Igora Matoviča a ministra Krajčího, kde premiér Matovič mal prezentovať svoje výhrady a dôvody k odchodu ministra Krajčího. Richard Sulík si mal po premiérových vyjadreniach aj na adresu SaS, údajne podľa TV Markíza postaviť ďalšie ultimátum a to, že ak minister Krajčí neskončí do pondelka, vo vláde skončí SaS. Rozhodne to nevyzerá na ,,zažehnanie“ vládnej krízy.