ilustračná fotka
ilustračná fotka

Matovič sa priznal k spolupáchaniu podvodu?

Bratislava 22.9.2020 – Premiér Matovič zvolal v sobotu tlačovku k investícii svojej manželky do finančnej skupiny ARCA. Ako prvé uviedol, že už v roku 2018 vtedajší premiér disponoval informáciami o možných finančných problémoch tejto spoločnosti a sám seba sa rétoricky opýtal či spravili akékoľvek zákonné opatrenie proti možnému úpadku tejto spoločnosti alebo upozornili občanov „,že pozor niečo čo sa tvári ako bezpečná investícia vôbec nemusí byť bezpečná investícia.“ Ďalej pokračoval „Ak neurobili nič tak, že sa iba prizerali tak Róbert Fico a Peter Pellegrini sú páchatelia a spolupáchatelia skutku, ktorý spáchala táto finančná skupina, kde podľa všetkého zavádzala ľudí a na základe toho tisícky ľudí na Slovensku aj v Českej republike prídu o svoje investované prostriedky a je to jak cez kopirák nejakej BMG alebo Horizont.“ Podľa premiéra bola predchádzajúca vláda rovnako ako súčasná informovaná o stave tejto spoločnosti a ako sa on sám pýtal vo svojej tlačovke „Čo urobili pre to aby ochránili obyčajné vklady obyčajných ľudí zo Slovenska?“ Na čo si aj sám odpovedal. „Ak neurobili nič sú páchatelia tohto skutku.“ Ďalej pokračoval vo vysvetľovaní, že sám začal viesť zisťovanie aké boli kroky predchádzajúcej vlády k tomu aby zabránili poškodeniu občanov, kde podľa jeho zistení nebolo spravené nič. Na miesto toho aby okamžite sám ako najvyššie postavený človek Slovenskej vlády urobil opatrenia ktoré sám spomína vo svojej tlačovke, neurobil nič. Práve naopak sám sa priznal.

Priznal, že vedel hneď ako sa stal premiérom o tejto spoločnosti a jej možných trestných aktivitách, no napriek tomu sa rozhodol tieto fakty ignorovať a ohroziť tak množstvo Slovákov a ich financie, dokonca aj svoju vlastnú manželku. Vo svojej tlačovke to priznal keď povedal: „Tri zmenky manželka tam kúpila, dve z toho po tom ako som sa stal premiérom, potom ako ja som disponoval informáciami, že je to nebezpečná investícia. Čiže to je jednoznačný dôkaz toho, že som nevynášal informácie voči svojej manželke a hlavne je to jednoznačne dôkaz toho, že som sa nestaral do toho kam manželka investuje. Áno bola okradnutá, zrejme bola okradnutá, zrejme bola podvedená, ale je obeťou a nerozumiem prečo obeť by sa mala z niečoho vyviňovať. Nech sa tu vyviňujú páchatelia.“

Z tlačovej konferencie premiéra je zjavné, že si je vedomý svojej povinnosti oznámiť občanom, že investícia do tejto spoločnosti nie je bezpečnou investíciou, no napriek tomu to tak neurobil a sám sa stal spolupáchateľom tohto skutku ako to on nazval. „Ak neurobili nič tak, že sa iba prizerali tak sú páchatelia a spolupáchatelia skutku ktorí spáchala táto finančná skupina.“ Po vzhliadnutí tejto tlačovej konferencie máme veľmi zmiešané pocity. Premiér sa verejne priznal ako to on sám nazval k spolupáchaniu skutku podvodu, ale bez akejkoľvek ľútosti alebo ospravedlnenia oklamaným občanom.