ilustračná fotka/ zdroj: facebook Igor M.
ilustračná fotka/ zdroj: facebook Igor M.

Premiér Matovič chce znova testovať a potrebuje k tomu ďalšie milióny testov.

Bratislava 19.11.2020 – Igor Matovič opätovne prezentuje , že na dosiahnutie cieľa limitovať do Vianoc počet denných prípadov nákazy novým koronavírusom na 500, je potrebné približne sedem až 11 miliónov antigénových testov. Ide teda o ďalšie milióny, ktoré bude musieť minister Heger ,,nájsť“ na podobné nákupy!

Podľa cieľa, ktorý sme si stanovili na ústrednom krízovom štábe, a zhode, že hlavným nástrojom ostáva masívne testovanie, odhadujem objem potrebných testov v rozsahu dvoch až troch celoplošných testovaní, teda vychádza to na sedem až 11 miliónov testov,“ uviedol premiér.

Premiér navrhol, aby antigénové testy a  ich zaobstaranie podľa špecifikácie rezortu zdravotníctva bolo v gescii ministerstva hospodárstva. Matovič to vysvetlil jednak tým, že chce využiť voľné kapacity rezortu hospodárstva. „Druhým dôvodom je aj to, že výhodnosť a transparentnosť predchádzajúceho nákupu prostredníctvom štátnych hmotných rezerv vrátane výberu dodávateľa bola spochybňovaná, je tu teda možnosť dokázať, že sa to dá zaobstarať tak, aby to nevyvolalo žiadne pochybnosti,“ dodal.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) premiérovmu návrhu nerozumie, tvrdí, že nákup testov nepatrí ku kompetenciám jeho rezortu. 

Sulík novinárom povedal, že o návrhu majú debatovať lídri na  koaličnej rade a vláda by o ňom mohla rokovať vo štvrtok (19. 11.).