Rakúsky vicekancelár obeť plánu mafie?

Viedeň 29.8.2020 – Na zvrhnutie rakúskej vlády v roku 2019, stačilo aby „unikla“ jedna nahrávka stretnutia pravicového politika s falošnou ruskou neterou oligarchu. Bývalý vicekancelár Heinz-Christian Strache teraz tvrdí, že to všetko bol plán „kriminálnej siete“.
Rakúska pravicová vláda sa minulé leto veľkolepo rozpadla po tom, čo nemecké noviny Der Spiegel a Suddeutsche Zeitung uverejnili výňatky z videonahrávky vicekancelára vyjednávajúceho na Ibize „quid pro quo“ dohodu s údajnou „neterou ruského oligarchu“. Žena bola neskôr odhalená ako študentka z Bosny, vystupujúca ako femme fatale, a nahrávky pochádzali z roku 2017, avšak ani to nepomohlo zachrániť úradujúcu rakúsku koalíciu.


Strache rezignoval a boli zvolané okamžité voľby. Jeho bývalý koaličný partner, kancelár Sebastian Kurz, sa k moci nakoniec opäť dostal – tento krát však v spolupráci s environmentalistickou Stranou zelených, a nie pravicovou Stranou slobody (FPO) ako
predtým. Strache bojuje v súdnom spore proti média, aby očistil svoje meno, a podľa všetkého sa jeho právnikom podarilo získať všetky časti nahrávky. Teraz tvrdí, že neúplné prepisy – tento týždeň čiastočne publikované v médiach – dokazujú, že bol v uniknutých záznamoch nastražený a skreslený. „Bola to manipulatívna vyhladzovacia kampaň, ktorá začala na viacerých úrovniach,“ uviedol Strache v rozhovore pre RT Deutch. Bez ohľadu na to čo je známe, takzvaná „Aféra Ibiza“ je stále zahalená tajomstvom. Strache prvotne obvinil z vytvorenia nahrávky nemenované „spravodajské agentúry“, zatiaľ čo Kurz ukázal prstom na izraelského obchodníka, Tala Silbersteina. V máji minulého roku vinila novinová správa rodáka z Iránu, právnika Ramina Irkfakhrai, ktorý priznal svoju účasť, ale operáciu označil ako projekt „občianskej spoločnosti“. „Táto skupina páchateľov bude pravdepodobne veľká, môžeme dokonca hovoriť o zločineckej sieti,“ uviedol Strache pre RT. Neskôr tvrdil, že člen jeho vlastnej ochranky pravdepodobne pracoval s touto „mafiou“ viac ako desať rokov, a že mužský sprievod „oligarchovej netere“ mal údajne v noci pracovať so Stracheho spoločníkom – zastupujúcim lídrom FPO Johannom Gudenusom – na jeho chytení. Strache taktiež tvrdí, že bol pri natočení „nelegálnej“ nahrávky opitý – dokonca až nadrogovaný.


Nie je jasné, či sa Stracheho tvrdenie zhoduje s hodnotením vyšetrovacieho výboru, ktorý záležitosť vyšetruje od júna. Strache má však vo vyšetrovaní len malú dôveru a pre RT povedal, že očakáva, že vyšetrovanie bude naštrbené „politickou taktikou“. prokurátori v Rakúsku však v súčasnosti vyšetrujú mužského spoločníka bosnianky – identifikovaného ako „súkromného vyšetrovateľa“ Juliana H. – za väznenie, zatiaľ čo novo nájdené nahrávky vykresľujú iný obraz noci, ktorá sa odohrala na Ibize.

V nich je počuť, ako Strache odmieta niektoré skorumpované ponuky „netere ruského oligarchu“. Keď žena zverejní obchod – priaznivé tlačové spravodajstvo v novinách, ktoré vlastní jej rodina výmenou za lukratívne zmluvy o stavbách – Strache odpovie: „V žiadnom prípade to neurobím.“ „Nechcem byť zraniteľný,“ hovorí. „Chcem pokojne spať. Chcem vstať ráno a povedať: Som
čistý.“ Zatiaľ čo niektoré z týchto riadkov boli uvedené počas zverejnenia v roku 2019, neobjavili sa v „uniknutom“ videu – a Strache má podozrenie, že to nie je náhoda. Tvrdí, že ďalšie zábery teraz dokazujú, že „nie je skorumpovaný a ani na predaj“, a to aj napriek skutočnosti, že konzumoval alkoholm. Povedal, že si nie je istý, či má obviňovať dvoje nemecké noviny za odvysielanie pôvodných, špeciálne upravených záberov alebo predstaviteľov tejto operácie, ktorí ich novinám predali. Niektoré z nemecky hovoriacich médií, ktoré predtým informovali o „Afére Ibiza“, zostali novými prepismi nahrávky nezaujaté a ešte sa uvidí, či sa vyšetrovanie postaví na stranu takzvaného projektu „občianskej spoločnosti“ alebo odsúdi to, čo Strache rád nazýva „Stasiho metódy“ v súvislosti so slávnou východonemeckou tajnou políciou. Vzhľadom na údajný rozsah operácie Strache tvrdí, že je šťastný, že sa z nej aspoň dostal von.


„Som rád, že žijem,“ povedal RT. „Mám každý deň príležitosť zažiť znovu vychádzajúce slnko a tiež sa brániť a bojovať proti takýmto mechanizmom. Ako hovorím, takéto metódy nemajú v politickej diskusii žiadne miesto.“