ilustračná fotka / zdroj : facebook
ilustračná fotka / zdroj : facebook

Splní premiér Matovič to čo prezentoval, že ak GP bude zvolený s pomocou opozície, odíde z koalície?

Bratislava 3.12.2020 – Novým generálnym prokurátorom bude M. Žilinka, prešiel aj s podporou opozičných strán Smer-SD a K-ĽSNS!

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroš Žilinka má byť novým generálnym prokurátorom, rozhodli o tom poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovej verejnej voľbe. Zvoleného kandidáta má do funkcie vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová. Vo voľbe ho podporilo 132 poslancov zo 147 prítomných. Funkčné obdobie generálneho prokurátora je sedem rokov.

Poslanci vyberali zo šiestich kandidátov. Okrem Žilinku sa o post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR uchádzali Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Šanta, Rastislav Remeta a Juraj Kliment. Záujem o túto funkciu mal pôvodne aj Ján Hrivnák, ktorý z boja deň pred voľbou odstúpil.

Jaromírovi Čižnárovi sa 17. júla skončilo sedemročné funkčné obdobie. Hoci mohol zostať vo funkcii do vymenovania nového šéfa prokurátorov, požiadal prezidentku o uvoľnenie z funkcie, zanikla mu v auguste.

Po voľbe GP sa premiérovi moc nechcelo na tlačovú konferenciu. Prečo je tomu tak? Môžeme iba dedukovať. Pred nejakým časom sa totiž premiér vyjadril, že ak GP bude zvolený s podporou opozície, odstúpi z koalície. Ako sa celá situácia vyvinie, budeme pozorne sledovať.