ilustračná fotka/zdroj: facebook
ilustračná fotka/zdroj: facebook

Počas pondelka prebiehal súd s lídrom ĽSNS, Marianom Kotlebom kde padol rozsudok.

Bratislava 13.10.2020 – Predseda ĽSNS Marian Kotleba v kauze kontroverzných šekov na sumu 1488 očakával na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku (ŠTS) oslobodzujúci rozsudok. „Samozrejme, nemôžem povedať, že som nadšený, pretože som čakal oslobodenie. Z odôvodnenia rozsudku je jasne vidno, že rozsudok bol napísaný vopred, že rozsudok dnes nebol tvorený, že to jednoducho bola pripravená vec,“ zareagoval Kotleba krátko po vynesení rozsudku. Samosudkyňa odsúdila lídra ĽSNS na 4 roky a 4 mesiace so zaradením do Ústavu s minimálnym stupňom stráženia. „Zjavne mi vychádza, že tam bola nejaká politická objednávka, ktorá povedala, že už sa to musí nejako skončiť, už sa to musí nejako vyriešiť a už toho Kotlebu treba vybaviť,“ domnieva sa Kotleba. Dodal, že dôvodov na odvolanie na Najvyšší súd SR je podľa jeho obhajoby veľa. „Jednoducho počkáme si na písomné odôvodnenie rozsudku a potom sa budeme k tomu stavať nejakým spôsobom,“ povedal predseda ĽSNS.

Na druhej strane je však spokojný samotný prokurátor. „Konečne sa Slovenská republika dočkala rozsudku voči vrcholným predstaviteľom extrémizmu alebo vrcholnému predstaviteľovi extrémizmu na Slovensku. Pán Kotleba si zaslúžil nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý bol súdom uložený,“ zdôraznil prokurátor. „Podľa mňa rozhodli viaceré skutočnosti. Sudkyňa spomenula najmä to, že pociťuje tiež, že osoby, ktorým boli odovzdané sumy 1488, boli zneužité, dotiahnuté na dané podujatie. Ako to označoval prokurátor, išlo v podstate o cynický a zbytočný krok. Teda nešlo o odovzdanie pomoci a sumy, ale išlo vyslovene o zneužitie ľudí na propagáciu zvrátených fašistických a nacistických myšlienok,“ dodal Honz.

Každopádne tento rozsudok spustí množstvo polemík o tom čo je , alebo môže byť považované za ,, extrémizmus“, nakoľko faktom je, že v bežnom živote sa používajú podobné čísla bežne. Verejne známe sú napríklad odovzdávania súm pre nadáciu TV Markíza, či dokonca odovzdanie určitej sumy politikom Rašim, kde podarované šeky môžu navodzovať rôzne dojmi a pocity.

odovzdávanie daru…zdroj: facebook
odovzdávanie daru…zdroj: facebook

Rovnako sa začne postupovať aj proti iným? Bude naozaj postačovať subjektívny názor polície, prokurátora, alebo samosudcu aby bol človek označený na základe čísla za extrémistu? Čas ukáže čo podobný rozsudok spustí a ako sa zmení pohľad justície na danú problematiku, ktorá v podobných prípadoch nie je jednoznačná pre množstvo právnikov na Slovensku.