na snímke Alexej Navalnyj
na snímke Alexej Navalnyj

Letecký špeciál, ktorý má z ruského Omsku previesť do Berlína opozičného predáka Alexeja Navalného trpiaceho príznakmi otravy, odštartoval v dnešných ranných hodinách z Nemecka.

Berlín 21. 08. 2020 – K prevozu do berlínskej nemocnice Charité, ktorý by sa mal uskutočniť ešte dnes, udelili ruské úrady všetky potrebné povolenia, uviedol  agentúre DPA Navalného spolupracovník a filmový producent Jaka Bizilj. Štyridsaťštyri ročný Navalnyj letel vo štvrtok zo sibírskeho Tomsku do Moskvy, kde sa mu spravilo nevoľno. Lietadlo preto núdzovo pristálo v Omsku, kde bol Navalnyj hospitalizovaný. Momentálne je v bezvedomí, napojený na pľúcnu ventiláciu.

Navalného hovorkyňa Kira Jarmyšová uviedla, že Navalnyj bol otrávený zrejme látkou primiešanou do čaju. Podľa  lekára je otrava jednou z možných príčin Navalného ťažkostí.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po štvrtkovom rokovaní s francúzskym prezidentom Emmanuelem Macronom uviedla, že Navalnému bude poskytnutá „akákoľvek lekárska pomoc“ vo Francúzsku alebo v Nemecku.

Navalného by mali údajne previesť  do Berlína ešte dnes dopoludnia, pokiaľ to stav pacienta bude umožňovať.