ilustračná fotka
ilustračná fotka

Pod otvorený list sa podpísali napr. z Francúzska, Indie, Talianska a Japonska a ďalší, konštatujú, že ľudské práva sú univerzálne a každý, vrátane LGBTI ľudí, má právo na ich plné využitie.

Bratislava 28.9.2020 – LGBTI komunita sa posledné roky začína viac a viac organizovať a presadzovať svoju agendu. Roky akceptovaný spôsob života a kultúry sa stáva pre určité skupiny ľudí ,,pritesný“ a vznikajú rôzne iniciatívy a momentálne aj ,,politické“ kroky diplomatov z iných krajín.

Päťdesiat veľvyslancov a zástupcov medzinárodných organizácií v Poľsku zverejnilo v nedeľu otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v tejto krajine.

V liste, citovanom agentúrou DPA, ktorý na svojej webovej stránke zverejnilo aj veľvyslanectvo USA v Poľsku sa uvádza:

„Uznávame prirodzenú a neodňateľnú dôstojnosť každého jednotlivca, ako je vyjadrená vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv. Rešpektovanie týchto základných práv … zaväzuje vlády chrániť všetkých občanov pred násilím a diskrimináciou a zabezpečiť, aby mali rovnaké príležitosti.“

V liste sa ďalej uvádza: „musíme spolupracovať na nediskriminácii, tolerancii a vzájomnom akceptovaní.“

V Poľsku sa niekoľko desiatok obcí, väčšinou na juhu a východe krajiny, vyhlásilo za zóny bez LGBTI ideológie. Tieto uznesenia však nemajú priame právne následky pre príslušníkov sexuálnych menšín. Andrzej Duda, ktorý v lete počas predvolebnej kampane na adresu LGBTI komunity okrem iného povedal: „Snažia sa nás presvedčiť, že sú ľudia. Ale je to iba ideológia.“

Námestník poľského ministra zahraničia Pawel Jablonski uviedol, ,,že podľa poľskej ústavy je manželstvo zväzkom medzi ženou a mužom,“ uviedol s tým, že táto skutočnosť nie je diskriminácia, ale prejav úcty k hodnotám, ktoré ležia Poliakom na srdci.