ilustračná fotka / zdroj: facebook Sebastian K.
ilustračná fotka / zdroj: facebook Sebastian K.

Premiéri siedmich krajín vrátane Babiša sa radili a vymieňali si informácie.

Viedeň 11.11.2020 – Kurz zorganizoval virtuálne stretnutie premiérov vlád skupiny, ktorá sama seba opisuje ako „Smart first movers“. Podobne si vymenili názory a skúsenosti v boji proti koronavírusu na jar a v lete, naposledy v júli. Vtedy patrili tieto krajiny vďaka včasným protiepidemickým opatreniam medzi hlavné krajiny pri potláčaní epidémie.

Premiéri si dnes ráno vymenili informácie o prístupe svojich krajín k druhej vlne pandémie koronavírusu. Podľa rakúskeho kancelára bol témou aj súčasný stav vývoja vakcín proti koronavírusu.

„Vymenili sme si názory na to, ako sa vysporiadať s druhou vlnou Covid-19 a pokrokom vo vývoji liekov a vakcín,“ tweetoval Kurz.

Na tej istej platforme sa Babiš poďakoval rakúskemu kancelárovi za zvolanie stretnutia premiérov, ktorí si podľa neho občas vymenia skúsenosti v boji proti epidémii, ako na jar. „Austrália, Izrael, Grécko, Dánsko, Nórsko, všade je situácia komplikovaná, ale zlepšuje sa,“ povedal Babiš. Veľkou témou bola dnes spolupráca krajín v oblasti zdravotníctva,“ napísal český premiér.

Od leta sa epidemická situácia v jednotlivých krajinách „Smart first movers“ vyvíjala veľmi odlišne. Zatiaľ čo krajiny ako Nový Zéland, ktorej premiér sa nezúčastnil na dnešnej výzve, naďalej platia za vzory v boji proti koronavírusu, Česká republika alebo Izrael boli tvrdo zasiahnuté druhou vlnou.

V Izraeli, denný počet novo infikovaných už boli stlačený z viac ako 9.000 z 30 septembra na súčasných niekoľko stoviek v posledných týždňoch, vďaka prísnemu celoštátnemu lockdownu. Česká republika má naďalej najviac infekcií a úmrtí na počet obyvateľov v rámci EÚ, konštatuje APA.

V inej zúčastnenej krajine – Dánsku – pritiahlo nedávno pozornosť šírenie mutácie koronavírusu.

Zjavne náš sused Rakúsko, nemá potrebu zdieľať skúsenosti so Slovenskom a vymieňať si tak cenné poznatky!