ilustračná fotka / zdroj: facebook Sebastian K.
ilustračná fotka / zdroj: facebook Sebastian K.

Európska komisia v stredu predstaví nový pakt o migrácii a azyle.

Bratislava 23.9.2020 – Ako informovala agentúra AFP, rakúsky kancelár Sebastian Kurz v utorok varoval pred akýmkoľvek pokusom donútiť členské štáty EÚ prijať žiadateľov o azyl. Európska komisia dnes predstaví nový pakt o migrácii a azyle.

Zistili sme, že distribúcia žiadateľov o azyl v Európe zlyhala a mnoho štátov to odmieta. Takto to nebude fungovať,uviedol 34-ročný konzervatívny kancelár. Kurz privítal, že Európska komisia sa venuje téme azylu a migrácie, ale zároveň prezentoval svoje riešenie. Túto tému môžeme vyriešiť iba všetci spoločne. Lepšia ochrana vonkajších hraníc EÚ, spoločný boj proti prevádzačom, ale aj spoločná pomoc tam, kde je to potrebné – v krajinách, odkiaľ utečenci pochádzajú. To je cesta, ktorou sa musíme vydať, dodal.

Kurz tak dal za svoju vládu a Rakúsko jasný odkaz Eurokomisárke pre vnútorné veci Ylva Johanssonovú, ktorá dnes (v stredu) predstaví dlho očakávanú reformu európskeho azylového systému, vyzvala členské štáty EÚ, aby prijali „záväzný“ systém solidarity v oblasti migrácie, alebo predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorá zase minulý týždeň v správe o stave Únie oznámila, že má v úmysle zrušiť kontroverzné dublinské nariadenie, podľa ktorého má spracovanie žiadostí o azyl na starosť prvá členská krajina EÚ, na územie ktorej migranti vstúpia.

Nechajme sa teda prekvapiť ako dopadnú dnešné rokovania!