Kosatky útočia ako z hororu

Španielsko 13.10.2020 – Kosatka dravá v angličtine známa ako killer whale čiže veľryba zabijak v posledných týždňoch skutočne dáva tomuto názvu zadosťučinenie. Kosatky sa živia húfmi rýb, tuleňmi a žralokmi no zdá sa, že v posledných týždňoch vymenili tieto klasické zdroje potravy za pomstu na ľuďoch a lodiach. Vedci sa domnievajú, že ich správanie bolo ovplyvnené zlou skúsenosťou s menšou loďou pričom mohlo prísť k zraneniu niektorých z nich a teraz sa chcú pomstiť za svoje zranenia.

Od Júla bolo zaznamenaných najmenej 33 útokov na lode vo vodách medzi Španielskom a Gibraltárom. Malé lode sú často obkľúčené kosatkami ktoré úmyselne narážajú do lodí a často ich poškodia tak že nie sú schopné ďalšej plavby pričom sa ich následne snažia prevrátiť. Problém sa stal natoľko vážny že autority varujú malé lode aby sa týmto úsekom neplavili.

Koncom júla bol zaznamenaný útok na loď Victoria Morris deviatimi kosatkami ktoré narážali do lode takou intenzitou že poškodili trup aj motor. “Ten hluk bol vážne strašidelný. Narážali do trupu a mysleli sme že nás prevrátia. Museli sme po sebe kričať aby sme sa počuli pri ich kvílení. Bolo to ako by presne vedeli čo robia.“ Keď táto loď bola odtiahnutá k na breh chýbala časť vrtule a trup mal na sebe známky po zuboch.

Ten istý týždeň boli ďalšie dva útoky ktoré trvali cez hodinu pričom jeden bol na 15 metrovú jachtu a iný na menší motorový čln. “Keď sme zastali tak na nás zaútočili s rozbehom tak z 50 metrov a nabrali rýchlosť 10-15 uzlov po takýchto nárazoch sme sa takmer prevrátili. Nevedeli sme čo sa deje až keď sme ich uvideli na hladine. Nikto z nás nikdy nič podobné nezažil bolo to ako z hororu až na to že to bola skutočnosť.“ Uviedol jeden z majiteľov poškodených lodí.