ilustračná fotka/ zdroj: facebook Igor M.
ilustračná fotka/ zdroj: facebook Igor M.

Politická kríza na Slovensku má viacero aspektov.

Bratislava 16.3.2021 – To čo sa deje momentálne na politickom spektre sa inak nazvať ako divadlom ani nedá. To čo platilo ráno, večer už neplatí, to čo povie minister v nedeľu v TV relácii je zrazu popoludní v pondelok naopak. Neustále vzájomné urážky, politické súboje vo vnútri koalície sú iba časťou problémov. Pred samotným prevalením koaličnej krízy sa šepkalo o výmene Igora Matoviča a nespokojnosti západných mocností s politikou vlády a nákup vakcíny Sputnik V bola iba posledná kvapka pre liberálov a západ. Dlhodobo sa skloňovali mená ako Heger, Naď, ktorí by mali potenciálnu šancu vymeniť premiéra. Keď očividne nič nepomohlo, nastúpil Richard Sulík o ktorom sa rovnako dlho šepká, že si čoraz viac rozumie so stranou Hlas-SD a stranou PS s ktorými by po páde vlády a predčasných voľbách mohol utvoriť vládnu koalíciu. Či to v skutočnosti je aj tak nám určite zainteresovaní politici nepotvrdia a zároveň poprú. Táto informácia však koluje po chodbách NR SR už viac ako 3mesiace. Ako sa povie nič sa nedeje iba tak a bez vetríka sa ani list nepohne.

Táto myšlienka by mohla byť podporená aj na základe priaznivých preferencií spomenutých strán a nálady západných lobistov, ktorí potrebujú iba jedno, kontrolu vplyv a to ,,správne“ medzinárodné smerovanie, ktoré má údajne plniť minister zahraničných veci Korčok v súčasnosti…

Nechá sa však Matovič zatlačiť do kúta?

Ak sa tu rozohrala táto politická hra zo strany Richarda Sulíka a cieľom má byť zmena premiéra a následne pád vlády, nemusí to vo finále pre Richarda Sulíka dopadnúť ako si predstavuje. Igor Matovič disponuje pomerne silným poslaneckým klubom, ktorých časť poslancov si uvedomuje, že brány NR SR už nikdy nemusia prekročiť ako zvolení poslanci. Preto sa dá očakávať, že ich snaha udržať sa v parlamente bude veľká. V teoretickej rovine by v rekonštruovanej vláde Igora Matoviča postačovalo na vládnutie ešte fungovať s ďalšími dvoma stranami a to so Sme rodina a Za ľudí. V prípade ak by aj Za ľudí odskočilo, disponujeme nepotvrdenou informáciou kde Igor Matovič má viac ako dobré vzťahy so 5-6 poslancami zo strany Za ľudí a dá sa predpokladať, že títo poslanci by rekonštrukciu vlády podporili. Preto samotná verejná podpora, ne-podpora a vyhlásenia Veroniky Remišovej nemusia byť pre Matoviča tak podstatné. V hre na podporu rekonštrukcie vlády na čele s Igorom Matovičom sú však aj nezaradení poslanci. Tu sa nedá vylúčiť ani možná podpora nezaradených poslancov okolo Tarabu a Podmanického. Ak napočítame jednotlivé mandáty, mohli by sme sa dopracovať pokoje aj na počet mandátov okolo č. 80! To by bola dostatočná väčšina na relatívne funkčné pokračovanie vlády. Čo je však otázne a zrejme v týchto dňoch kľúčové pre Igora Matoviča? Momentálne je kľúčové ako sa zachová liberálna časť poslaneckého klubu OĽANO! Dá sa očakávať, že nás čakajú ešte dosť krušné politické dni a vládna kríza tak skoro neskončí.