ilustračná fotka / zdroj: facebook Igor M.
ilustračná fotka / zdroj: facebook Igor M.

Podmienky, ktoré si položil Igor Matovič si každá strana vykladá inak.

Bratislava 24.3.2021 – V utorok Slovensko opäť zažilo odchod ministrov z vlády Igora Matoviča. Najskôr R. Sulík a neskôr ministerka Kolíková. Toto ich politické gesto však gestom ani tam nie je, nakoľko jedným dychom povedali, že sa na svoje miesta chcú vrátiť v rekonštruovanej vláde kde by už nesedel Igor Matovič.

Povedzme si teda čo v skutočnosti požaduje premiér Matovič za svoj odchod?

Podmienkou na podanie demisie bol odchod Sulíka z vlády, odstúpenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej i podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS). Rovnako žiada vrátiť jedno ministerstvo, ktoré patrí podľa výsledkov volieb strane OĽANO. Zatiaľ boli splnené iba dve personálne požiadavky, nakoľko p. Šeliga zo svojej funkcie podpredsedu parlamentu neodišiel, zároveň na svojom poste zotrváva Jana Bittó Cigániková, rovnako SaS verejne vyhlasuje, že sa svojho jedného ministerstva nevzdá. Podmienky tak doteraz neboli splnené a Matovič môže tento fakt takto verejnosti neustále prezentovať!

Čo je však podstatou, Igor Matovič síce podmienil svoj odchod z funkcie personálnymi požiadavkami na koaličných partnerov, ale jeho požiadavka mala zrejme iný charakter a to ten, že personálny odchod je podmienený aj na fungovanie budúcej vlády. Ak sa zamyslíme logicky, aký význam by bol odchod jednotlivých ministrov, ak by o 2 týždne sa znovu vrátili do rekonštruovanej vlády kde by už nesedel premiér Matovič? Zároveň podaním demisie premiéra, automaticky padá celá vláda a teda aj ostatní ministri a premiér Matovič svoje podmienky podľa všetkého položil aj na fungovanie novej vlády kde by sa premiérom mohol stať nominant strany (OĽANO) Eduard Heger.

Požiadavka premiéra a strany OĽANO je preto viac ako jasná a politicky čitateľná. Buď sa ministerka Koliková, alebo R. Sulík nechcú pozrieť reálne skutočnosti do očí, alebo tomu nechápu, čo je viac ako nepravdepodobné…

Rozhodne nás čaká ešte zaujímavé politické obdobie, kde v prvom rade si vláda SR zobrala za rukojemníka občana na Slovensku!