ilustračná fotka / zdroj: facebook
ilustračná fotka / zdroj: facebook

Zdá sa, že zmierlivejšie vzťahy medzi USA a KĽDR sú nezvratne preč.

USA 10.11.2020 – Zatiaľ čo svetoví lídri blahoželali Joe Bidenovi k víťazstvu v prezidentských voľbách v USA cez víkend, jeden dlhoročný americký protivník zostal výrazne ticho, napísal Washington Post .

Severokórejský vodca Kim Čong-un poslal v pondelok kambodžskému kráľovi blahoželanie k 67. výročiu nezávislosti krajiny. Štátne médiá sa nezmienili o voľbách v USA v uplynulom týždni a v pondelok sa namiesto toho zamerali na správy o výrobe cementu a sebestačnosti.

Existujú však dôvody domnievať sa, že nálada v Pchjongjangu sa tento týždeň vyhrocuje a že Kim sa možno pripravuje na ,,odpálenie“ novej série raketových alebo jadrových testov.

Napokon, Biden nazval Kima „lupičom“ v druhej prezidentskej debate a prirovnal ho k Adolfovi Hitlerovi. V novembri minulého roka, po podobnej poznámke bývalého viceprezidenta, severokórejské médiá nazvali Bidena „besným psom“, ktorý by mal byť ubitý na smrť.

Bývalý prezident Donald Trump vyhlásil, že má s Kimom „špeciálne priateľstvo“, ale medzi novozvoleným prezidentom a severokórejským diktátorom nie je žiadna láska. „Budú veľmi nešťastní,“ povedal o severokórejskom režime Andrej Lankov, historik z Univerzity v Soule, ktorý tiež študoval v Pchjongjangu.

Na rozdiel od prezidenta Baracka Obamu mal Trump priame rozhovory so Severnou Kóreou a trikrát sa stretol s Kimom, s ktorým diskutoval o jadrovom odzbrojení. ,,Trump mal malú, ale reálnu šancu na diplomatickú dohodu s Pchjongjangom, ak by Trump získal druhý mandát,“ dodal Lankov. „Ale Biden bude len odkladať riešenie tohto problému,“ povedal.

Biden pôsobil v Obamovej administratíve, ktorá presadzovala politiku „strategického amholdingu“ proti KĽDR. Pchjongjang bol teda ignorovaný, ale zároveň mohol využiť svoje zdroje na rozvoj jadrového a raketového arzenálu.

Minulý mesiac Severná Kórea demonštrovala svoju obrovskú medzikontinentálnu raketu počas vojenskej prehliadky v Pchjongjangu a odborníci sa hádajú o tom, kedy by mohla vykonať svoj test. Iní pripomínajú druhý jadrový test KĽDR 25. „Takéto hrubé porušenie rezolúcií OSN by mohlo byť jedným z prvých zahraničných problémov Bidenovej administratívy,“ dodal Klingner.

Predpokladá sa, že KĽDR má 40 až 60 jadrových zbraní a tvrdí, že je schopná odpáliť ich vo forme jadrovej hlavice na svoje medzikontinentálne balistické rakety do kontinentálnych USA – hoci experti si nie sú istí schopnosťou Severnej Kórey zmenšiť hlavice, aby mohli byť namontované na raketách. Kim však opakuje, že jeho arzenál je určený len ako odstrašujúci prostriedok a ochrana pred zahraničnými útokmi.

Podľa Johna Deluryho, profesora na Univerzite Yonsei v Soule, ktorý sa zameriava na štúdium Číny a Kórejského polostrova, je teraz pravdepodobne v Pchjongjangu diskusia medzi tými, ktorí chcú dať novej Bidenovej vláde čas, a tými, ktorí chcú odpaľovať rakety čo najskôr,“, aby sa dostali na radar novej vlády“ a vyvolali jej reakciu.

„Severokórejčania zopakovali, že dobré vzťahy s Trumpom nevyriešia ich problémy, chcú iné vzťahy so Spojenými štátmi,“ dodal Delury. „Preto by Biden mohol byť nakoniec celkom prijateľný, pretože ak s nimi bude hovoriť, bude viesť rokovania v mene Spojených štátov – a nie sám ako Trump.“