ilustračná fotka
ilustračná fotka

Ukrajina zakázala ruské vakcíny proti novému koronavírusu.

Kyjev 29.1.2021 – Ukrajina doposiaľ nemá dostatok vakcín na Covid – 19 a napriek tomu, že Rusko takúto vakcínu vyrába, Ukrajina túto vakcínu odmieta. Ide potom o pacienta, alebo politické hry západu? Niečo podobné sa deje aj v štátoch EÚ, ktoré dlhodobo vakcínu na Covid – 19 vyrobenú v Rusku, úspešne bojkotujú… Ukrajinský parlament dokonca zašiel ešte ďalej a v piatok schválil návrh zákona, ktorý má urýchliť proces schvaľovania vakcín proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19 a ktorý zároveň zakazuje používanie vakcín vyrobených v Rusku.

Tamojšie úrady opakovane tvrdia, že Kyjev neschváli používanie vakcín z Ruska, s ktorým má Ukrajina naštrbené vzťahy.

Ukrajinská vláda podľa tlačovej agentúry Reuters vyhlásila, že vo februári očakáva dodávku 100.000 až 200.000 dávok vakcín od spoločností Pfizer a BioNTech na základe globálnej schémy COVAX.

„Jedna politická sila práve vytvorila hystériu ohľadom registrácie ruskej vakcíny. Hovorím však: Môžete byť hysterickí veľmi dlho, ruskú vakcínu v (našej) krajine nikto nezaregistruje,“ vyhlásil počas brífingu vysielaného v televízii ukrajinský minister zdravotníctva Maksym Stepanov.

Rusko minulý týždeň požiadalo o registráciu vakcíny aj v Európskej únii, zatiaľ čo Maďarsko ako prvý členský štát EÚ nakúpilo dva milióny týchto vakcín ešte predtým, ako ich schválil Brusel.

Rusko si zaregistrovalo danú vakcínu – pomenovanú po družici zo sovietskej éry.