ilustračná fotka / zdroj: facebook Igor M.
ilustračná fotka / zdroj: facebook Igor M.

Rúška budú povinné aj v exteriéri, hromadné akcie sa zrušia.

Bratislava 28.9.2020 – V očiach premiéra bolo vidieť strach a nepokoj. Na tlačovej konferencii oznámil sprísnené opatrenia, ktoré dali stop riadne nahláseným podujatiam ! Poburujúce na týchto opatreniach je hlavne to, že do práce, fabrík kde sa masovo denne stretávajú tisíce ľudí, chodiť môžeme ďalej, deti sa môžu masovo stretávať v školách, ale občanom je na druhej strane upierané stretávať sa verejne na športoviskách, zhromažďovať sa, verejne vysloviť nespokojnosť!! Absolútne sa rovnako podkopáva aj duchovná stránka cez zákaz zúčastňovať sa svätých omšiach.

V obchodoch a obchodných domoch budú od 1. októbra povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri opäť vstúpi do platnosti. Nosiť sa však bude v prípade, ak rozstupy medzi ľuďmi budú menšie ako dva metre, ak nepochádzajú z jednej domácnosti. Školáci a študenti druhého stupňa základných škôl a na stredných školách budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané. Nosenie rúška by malo byť samozrejmosťou aj v reštaurácii s výnimkou jedenia a pitia. 

Hromadné podujatia budú na Slovensku od októbra zakázané. Výnimkou budú obrady sobášov, pohrebov, krstov, zasadnutí orgánov verejnej moci, či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní, ktorých test nebude starší ako 12 hodín. V pondelok o tom počas zasadnutia ústredného krízového štábu informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Zakázať by sa tak mali športové, kultúrne či firemné podujatia, ale aj omše. Organizovanie rodinných osláv sa neodporúča. Ako poznamenal Mikas, rodinné oslavy nevedia zakázať. Keďže je však situácia „naozaj vážna„, odporúča, aby sa neorganizovali. Oslavy nateraz odporúča odložiť na neskôr aj premiér Igor Matovič (OĽANO).

V prípade konania podujatia musí byť splnená aj podmienka, že musí byť hygienikom nahlásené najmenej 48 hodín pred jeho konaním. O tom, aké budú obmedzenia na počet ľudí na obradoch, sa ešte bude diskutovať.

Premiér tiež dodal, že sa bude riešiť aj otázka kompenzácie obmedzenia kultúrnych či športových podujatí. Celý proces zákazov hromadných podujatí nastal od dátumu, kedy sa zverejnil riadne ohlásený protest proti vláde, kde sa malo protestovať proti Covid opatreniam, ktoré ničia šport, kultúru a ľudí.

Tento protest podporilo množstvo futbalových fanúšikov a ich oficiálne fanúšikovské stránky, facebookové skupiny a odhadovala sa účasť nie menej ako 2000 protestujúcich. Organizátorom bolo občianske združenie Slovenská nádej. Pri súčasnom stave v športe, kultúre však nie je vylúčené, že by sa číslo mohlo vyšplhať omnoho vyššie. Išlo by určite o jeden z vážnych protestov, ktorý by bolo počuť a nemohli by ho médiá nijak bojkotovať. Bolo toto jedno z hlavných kritérií premiéra, prečo bolo ľudí potrebné umlčať? Nárast na Covid je všade, ale takéto prísne opatrenia sa prijali iba na Slovensku. Takéto rozhodnutia pochovajú šport na Slovensku definitívne.

zdroj: facebook