na fotke Ivan Mikloš, zdroj: Facebook Ivan M.
na fotke Ivan Mikloš, zdroj: Facebook Ivan M.

Vláda už od začiatku leta prezentuje zásadné financovanie reforiem.

Bratislava 25.9.2020 – Veľký vládny reformný plán, ktorý máme odovzdať do Bruselu je už čiastočne známy, ale neprebehla taká verejná diskusia ako sľuboval Igor Matovič pred začiatkom leta. Lete prešlo a žiadne verejné, odborné diskusie Slovensko nezažilo. Zostalo iba pri sľuboch. Vládni poslanci obhajujú svoj postup odľahčene a podľa nich je času dosť, opačný názor majú europoslanci. Plán už mal byť podľa nich jasný dávno, aby sa k nemu mohla vyjadriť odborná i laická verejnosť tak ako v iných krajinách.

V jednej z relácii v TA3 sa preriekol poslanec NR SR Tomáš Valášek (Za ľudí) ktorý postup vlády obhajuje, že na reformách participujú už mnohé osobnosti, odborníci a jedna z nich je aj pán Mikloš. Exminister financií má blízko k ministrovi hospodárstva p. Sulíkovi a je možné, že aj na jeho žiadosť bol do poradného tímu pozvaný I.Mikloš. Slováci si pamätajú reformné opatrenia Dzurindovej vlády, kedy si Slováci museli uťahovať takzvane ,,opasky“ a došlo k predaju podielov strategických podnikov. Či pán Mikloš v súčasnej dobe poradí nejaké zázračné návody ako správne čerpať milióny Eur na reformy, zistíme zrejme čoskoro.

Dokument s reformami má takmer sto strán a venuje sa štyrom základným oblastiam. „Reforma vzdelávania, zdravotníctva, digitalizácie, ale aj celej verejnej správy,“ vymenovala nedávno podpredsedníčka vlády pre digitalizáciu Veronika Remišová.

Zatiaľ je všetko postavené na vode a sľuboch. V rámci veľkej reformy sa napríklad skokovo majú navýšiť platy učiteľov. Má prísť aj k veľkej daňovej, či dôchodkovej reforme. Dokument pri väčšine z  oblastí nemá ale vyčíslené náklady na chystané zmeny. A už dnes je zrejmé, že niektoré jeho časti sa z fondu obnovy zaplatiť nemôžu. Vláda pritom ani nesplnila sľub, že dokument zverejní v polovici septembra. Ako sa vláda postaví k tejto situácii budeme pozorne sledovať.