ilustračná fotka
ilustračná fotka

Mladý politik poukazuje, že dané antigénové testy zachytia desaťtisíce falošne pozitívnych, čím ľudí zavrieme na 14 dni do svojich domovov a naopak rovnako nezachytíme desaťtisíce skutočne pozitívnych, ktorí budú vírus šíriť naďalej.

Bratislava 19.10.2020 – Líder Priamej Demokracie reaguje na plošné testovanie Slovákov na Covid- 19 a kladie relevantné otázky na ktoré ľudia doteraz nemajú odpovede. ,,Ja osobne vítam, že je záujem preveriť nákazu na Covid – 19 u obyvateľov, ale povedzme si otvorene aký prínos to reálne môže priniesť, ako a či vôbec dokáže armáda zabezpečiť bezpečné testovanie kde sa ešte viac populácia nenakazí, čo bude stáť štát toto testovanie a či táto finančná položka nebude s bojom proti Covidu chýbať zdravotníctvu v nasledujúcich mesiacoch!? Treba si uvedomiť, že testovať sa bude antigénovým testom a ten vykazuje značnú chybovosť! To znamená, že absolútne sa nedostaneme na hranicu dôveryhodnosti PCR testov, ktoré samé o sebe rovnako nemajú 100% dôveryhodnosť. Tu vzniká prvý problém. Antigénové testy pri plošnom testovaní zachytia desaťtisíce falošne pozitívnych, čím ľudí zavrieme na 14 dni do svojich domovov bezdôvodne! Otázka je jasná, čo s rodinami takto pozitívne testovaného ak ostatní v domácnosti budú mať negatívny test, pôjdu rovnako do karantény na 14 dní? Je absolútne nejasné čo sa vlastne ide robiť a práve tu je aj riziko ochromenia ekonomiky. Na druhej strane si treba otvorene povedať, že na základe takéhoto testu nám prepadne aj množstvo pozitívnych pacientov na Covid, ktorí budú otestovaní ako negatívni a tí budú nákazu šíriť aj ďalej.

Zabezpečiť celú logistiku má armáda SR. Je tu ďalšia otázka, vie armáda skutočne zabezpečiť testovanie tak, že nepríde ešte k väčšej nákaze obyvateľov pri tomto testovaní? Zároveň si uvedomujeme aké finančné náklady bude musieť vláda vyčleniť iba pre armádu na výkon takejto akcie? Určite nám pribudnú ďalšie milióny Euro iba na zabezpečenie logistiky.

Samotný nákup testov bude stať Slovensko desiatky miliónov Euro, logistika ďalšie nemalé finančné zdroje, výsledky testovania nám nemusia priniesť vo finále očakávané údaje. Je toto naozaj jediná možnosť? Nie je vhodné tieto zdroje radšej investovať práve do kvalitnejšej prevencie, do lepšieho a efektívnejšieho dohľadávania nakazenýcj o ktorých vieme a zabrániť tak k ďalšiemu šíreniu vírusu? Nieje vhodnejšie nakúpiť plošne pre Slovákov ochranné pomôcky a podporiť slabšie rodiny?

Preto si kladiem otázku a možno nemám pravdu a pripúšťam aj to, ale nebude v budúcnosti chýbať práve napr. 80mil. Eur na prípadný boj s Covidom- 19 ak skutočne stratíme kontrolu nad týmto vírusom? Nie je lepšie napr. pretestovať danými testami všetkých zdravotníkov, všetkých štátnych zamestnancov, učiteľov, rizikové skupiny občanov a zachytiť tak tento vírus, ako skúšať niečo čo už dnes je na číslach jasné, že nemusí mať dostatočný význam a bude to stáť množstvo zdrojov, ktoré môžu Slovákom chýbať pri skutočne zlých časoch? Ak hovoril premiér o celoplošnom testovaní, v demokratickej krajine nemôže ísť v žiadnom prípade o povinné testovanie, alebo nejaké sankcie tipu, že pacient bude mať garant. iba základnú zdravotnú starostlivosť ak sa nedá testovať. Trestať ľudí za svoje práva by bol silný precedens a tu sme potom iba krok od modelu, že v budúcnosti to môže byť zase napr. povinné očkovanie proti Covid – 19 a dostaneme to príkazom“, poznamenal vo svojom vyjadrení Marek Géci, ktorý presadzuje v tomto prípade tak pri plošnom testovaní ako aj pri očkovaní v budúcnosti proti Covid – 19, dobrovoľnosť, nie však povinnosť!

na snímke JUDr. Marek Géci, predseda strany PD

Táto téma je nesmierne diskutabilná a je otázne či podobné celoplošné testovanie naozaj môže priniesť želaný efekt. Už dnes sa k danej téme vyjadruje množstvo lekárov, vedcov, odborníkov, právnikov a ich názory sa v mnohom odlišujú. Otázky sú však relevantné a na ich odpoveď bude verejnosť čakať od tejto vlády!