na snímke predseda strany Smer - SD Robert Fico
na snímke predseda strany Smer - SD Robert Fico

Predseda strany Smer – SD , Robert Fico dnes na tlačovej  konferencii popisoval v čom vláda koná proti občanom Slovenska a vyjadril sa, že ľudia sú svedkami zásahu do kvality sociálneho štátu.

Bratislava 27.8.2020 –Robert Fico je presvedčený, že vláda koná proti občanom Slovenska. Strana tak reagovala na vládou prijaté zmeny v prípade 13. dôchodku a minimálnej mzdy. Smer-SD bude mať preto v sobotu (29. 8.) mimoriadne predsedníctvo v Banskej Bystrici, na ktorom bude rokovať o predložení návrhu na odvolanie ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina).

Včera (26. 8.) bola čierna streda, boli sme svedkami obrovského zásahu do kvality sociálneho štátu,“ vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico. Rovnako kritizoval konanie ministra práce pri rokovaní s odborármi. Smer-SD zásadne odmieta zmeny pri 13. dôchodku, ktorý má byť po novom štátnou sociálnou dávkou. 

„Vláda má podľa platného zákona povinnosť vyplatiť napríklad každému starobnému dôchodcovi 462 eur. Namiesto tohto však vláda prišla a povedala, že bude vyplácať 13. dôchodok inak. To, čo schválila vláda, je zrušenie 13. dôchodku a vyplatenie štandardného vianočného príspevku. Je to v príkrom rozpore so zákonom, ktorý sme schválili vo februári 2020,“ povedal Fico.

Podľa Fica ide vláda oklamať okolo 2 milióny obyvateľov. Hovoríme o všetkých dôchodcoch, k tomu prirátajme ľudí, ktorých sa dotýka minimálna mzda, a žiakov škôl, ktorým zobrali obedy zadarmo,“ vyhlásil Fico.

Strana tiež kritizuje zmeny pri minimálnej mzde.

Nerešpektuje sa platný zákon z roku 2019. Toto sú veci, ktoré sú pre nás nevídané. Smer-SD je sociálne orientovaná strana,“ upozornil Fico. 

Predseda Smer – SD použil aj tvrdšie prirovnania, ktorými chcel poukázať na charakter ministra práce. ,,Minister Krajniak nie je križiak, ale Čierna vdova, klame a zavádza,“ dodal Fico.