ilustračná fotka, zdroj: facebook Robert Fico
ilustračná fotka, zdroj: facebook Robert Fico

Nedávno vytiahol referendum Danko, včera dokonca Fico.

Bratislava 12.11.2020 – Andrej Danko a jeho SNS, ktorá už momentálne nedosahuje ani hranicu zvoliteľnosti do NR SR si spomenul, že tu je nejaké referendum. Ten Andrej Danko, ktorý sedel ako predseda parlamentu 4 roky na tejto stoličke a nespravil absolútne nič pre sfunkčnenie referenda si jednoducho povedal, že nesedí v NR SR a preto by mohol povaliť vládu Igora Matoviča cez ľudí a občianske hlasovanie v referende. Aby tohto žartu nebolo dosť, včera nástroj referenda objavil ďalší z politikov a to samotný ex-premiér, Robert Fico. Ten zase zistil, že sa mu s určitosťou nepodarí odvolať Igora Matoviča v parlamente a preto si taktiež spomenul na inštitút referenda. Pán Fico bol vo vláde dlhé, dlhé roky, rokúce a rovnako pre zmenu a sfunkčnenie referenda nespravil nič. Dnes títo politici v čase svojho opozičného politického života zisťujú a potvrdzujú, že ak nesedia vo vláde, nemajú šancu nič zmeniť! Prečo im to počas ich vládnutia dlhé roky neprekážalo???

Presadenie funkčného referenda mali pred voľbami v programe ĽSNS, ktorá na svojej kandidátke do parlamentných volieb mali predstaviteľov strany Priama Demokracia, ktorá od jej vzniku presadzuje sfunkčnenie referenda do súčasného politického systému a jednou z možností ako vyjadriť nedôveru politikom je aj formou hlasovania práve v referende. Samotná ĽSNS rovnako počas tohto volebného obdobia predložila do NR SR návrh na sfunkčnenie referenda. Ich návrh zákona bol značne parlamentom odignorovaný. Dá sa zodpovedne a s čistým svedomím konštatovať, že skutočnú snahu o zavedie a používanie nástroja referenda tu majú iba strany ĽSNS a Priama Demokracia. To je nespochybniteľný fakt. Snahu o presadenie funkčného referenda malo niekedy aj OĽANO, avšak vo svojom z jedných z predkladaných návrhov do NR SR stálo, že referendom by sa nemohlo podľa nich skrátiť volebné obdobie NR SR. Inak povedané, nemohli by ľudia hlasovať o predčasných voľbách. Obraz si treba urobiť každý sám, že o čo predkladateľom takéhoto návrhu zákona išlo? K čomu by bolo takto oklieštené referendum pre občanov?

Mnohí politici dnes zisťujú, že tu je referendum, treba však sledovať kto tento nástroj referenda skutočne presadzuje roky, kto má skutočnú snahu referendum používať ďalej a dať ho do rúk občanov ako nástroj proti politikom a nepoužívať ho účelovo iba vtedy ak sa to hodí ako jediná možnosť pre nejakých politikov, ktorí tu roky vládli a nefunkčnosť referenda im vôbec neprekážalo!

Bohužiaľ na Slovensku je trend preferovať takzvané marketingové strany… Strany , ktoré sú postavené na hodnotách a skutočných programoch sú odsúvané. My rozhodne dáme priestor aj týmto politickým subjektom.