ilustračná fotka
ilustračná fotka

Sociálnej sieti Facebook boli ukradnuté prakticky kompletné osobné údaje 533 miliónov používateľov.

New York 4.4.2021 – Sociálne siete sa stávajú zrejme viac a viac deravé a ukazuje sa, že bezpečnosti nie je nikdy dosť. V tomto prípade neznáma osoba bezplatne zverejnila údaje miliónov používateľov na hackerskom online fóre. Ako v nedeľu informoval portál Business Insider, neznáma osoba bezplatne zverejnila údaje miliónov používateľov na hackerskom online fóre. Sociálnej sieti Facebook boli ukradnuté prakticky kompletné osobné údaje 533 miliónov používateľov. 

Business Insider podľa vlastných údajov overil niektoré zo zverejnených údajov a potvrdil ich správnosť tým, že našiel konkrétnych používateľov. Rovnako potvrdil správnosť emailových adries na základe sady dát potrebných pri zabudnutom hesle, vrátane čiastočného telefónneho čísla.

Hovorca Facebooku pre Insider vysvetlil, že dáta unikli ešte v roku 2019 pre bezpečnostný nedostatok, ktorý medzičasom napravili. I keď ide o staršie údaje, stále môžu pre kybernetických zločincov predstavovať hodnotné informácie. Tie môžu využiť na krádež profilu či identity, alebo na rôzne typy podvodov.

Ešte v januári sa na hackerskom fóre objavila ponuka robota, ktorý môže poskytnúť telefónne čísla stoviek miliónov používateľov Facebooku výmenou za určitú peňažnú sumu. Teraz sa však na tom istom fóre objavil kompletný zoznam bezplatne a stal sa tak dostupným každému so základnými znalosťami spracovania dát.