ilustračná fotka /zdroj: Adam Urban
ilustračná fotka /zdroj: Adam Urban

Rádia a organizátori im zdvíhajú varovný prst, no oni sa neboja! Nesklonia hlavu!

Nitra 28.11.2020 – Známa skupina Everlong nahrala pesničku November, ktorá poukazuje na problémy dnešnej doby. Práve táto pesnička sa stala kameňom úrazu pre rádia a organizátorov. Spevák Adam Urban sa exkluzívne vyjadril pre Sknews.

,,Ako malý chlapec som vždy sníval o veľkých veciach. Vždy sa mi páčil princíp každej dobrej rozprávky, kde vždy nakoniec zvíťazilo dobro nad zlom. 

Hudbe som sa začal venovať už ako šesť ročný. Dnes mám 28, svoju kapelu, scestované celé Slovensko vďaka koncertovaniu. Účinkovanie v TV show hlas Československa, či dva roky turné so skupinou Elán ako predkapela. 

Nikdy by som nepovedal, že slová starého otca („počkajte čoho sa ešte dožijete, dobre už bolo…“) budú mať takú váhu a že sa niekedy dostanem do stavu, že ma začne ako jednotlivca trápiť stav našej spoločnosti. Stalo sa. 

Je to už nejaký ten piatok, čo sledujem dianie nie len v našej krajine, ale aj v celom svete. Vždy som chcel písaním textov podať ľuďom svoje pocity, myšlienky, zážitky. Vždy som sa chcel podeliť o svoje skúsenosti a pohľad na svet. Nerobil som a nikdy nebudem robiť hudbu, kde budem spievať o drahých hodinkách, zlatej reťazi a počte lajkov na FB alebo Instagrame. 

Na to sú tu iní… 

Aktuálna situácia mi však ukázala, že nie je všetko tak, ako si človek vo svojej myšlienke o ideálnej budúcnosti vyskladá. 

Po 8 rokoch hrania sme sa dostali do éterov Slovenských rádií, za čo sme nesmierne vďační a do dnes je nám veľkou cťou, že môžu naše skladby znieť v dennej rotácii. 

To ale na veci, že ma trápi, čo sa vo svete deje, nič nemení. Tým pádom naráža kosa na kameň a deje sa nám to, čo sme poznali iba z filmov a kníh. 

„Rob hudbu, to ti ide. Do ostatného sa nestaraj!“

„Sám nič nezmôžeš, nevyjadruj sa..“

„Chlapci, u nás si už nezahráte, sklamali ste nás… čítame, čo píšete…“

„Blokujem si ťa na FB, sklamal si aj s celou tvojou kapelou.“ 

Takéto výstražné prsty sa dvíhajú okolo nás dennodenne zo strán kamarátov, vysoko postavených, či organizátorov podujatí… A mne je čoraz viac ľúto, že mám a musím mať na výber iba z dvoch možností. 

Budem ticho a svojim deťom raz so sklonenou hlavou poviem, že som pre našu rodnú zem nič neurobil. 

Alebo sa nezľaknem a na prvom mieste bude pravda, kritické myslenie a sebaistota, že raz nás bude viac a svet sa zmení. 

Neradím sa a nikdy sa ani nebudem radiť ku ŽIADNEJ politickej strane. 

Naučil som sa, počas toho šialenstva vonku, že najcennejšie než čokoľvek na svete, je mať vlastný názor a pozorne počúvať ľudí okolo seba. 

Každý, úplne každý je schopný milovať, odpúšťať, pomáhať a priložiť ruku k tomu, aby sme si pripravili na každý deň krajšie ráno. 

Nehanbím sa za názor, nebojím sa a aj ľuďom, ktorí sú presvedčení o tom, že šliapať po našej slobode a ohýbať ju podľa potreby papalášov a globalistov je v poriadku, raz pomôžem ak to budú potrebovať. 

Pretože základ je nevnucovať svoj názor iným. Keď to raz všetko skončí, zasa budeme len na rovnakej lodi a je úplne jasné, že sa ešte veľa ľudí zobudí až keď bude po všetkom a za ich udavačské a trieštivé správanie úprimne trpko zaplače. 

Pre všetkých z nás, ktorí si uvedomujú ako veľmi je spoločnosť rozbitá a prehnitá, som napísal skladbu, v ktorej poukazujem na to, že história sa opakuje a nič nemá väčšiu silu, než nebezpečná mediálna masáž.  Už nám len ostáva veriť, že bude viac takých kapiel, ktoré budú ďalej šíriť pravdu a nie len to, čo od nich očakávajú rádia alebo organizátori.“

skladba od kapely Everlong