Mozog napojený na internet

Kalifornia 29.8.2020 – Dnes o jednej hodine ráno nášho času predstavil vizionár a jeden z najúspešnejších podnikateľov našej doby Elon Musk svoj ďalší projekt s ktorým sa snaží zmeniť náš svet. Táto prezentácia ako sám povedal nie je určená pre získanie investorov ani pre uvedenie produktu na trh, účelom tejto prezentácie je získanie nových zamestnancov pre spoločnosť Neuralink.

Spoločnosť Neuralink je neurotechnologická firma ktorá vznikla v roku 2016 v San Francisku a v roku 2019 získala investíciu 158 miliónov dolárov z čoho 100 miliónov investoval práve Elon Musk. Firma pracuje na vývoji zariadenia ktoré bude implementované priamo do mozgu a bude stimulovať rôzne funkcie mozgu. Spoločnosť okrem tohto zariadenia vyvíja aj robota ktorý bude toto zariadenie do mozgu implementovať. V pripravenom videu ukázal ako robot funguje a v detailnom videu bolo prezentované zapájanie elektród zariadenia ktorých má 1024 do mozgu. Ako Musk uviedol ak je robot dostatočne presný a jemný napriek tomu že zapája do mozgu elektródy mozog nekrváca a to bolo vidieť aj vo videu.

„Máme záujem o ľudí ktorý dokážu rýchlo riešiť zložité problémy a pomôžu nám dokázať priviesť tento produkt na trh,“ povedal hneď na začiatku Musk. Najskôr odprezentoval robota ktorý je plne funkčný a aktuálne ho používajú pri implementovaní zariadení potom ukázal samotné zariadenie ktoré je približne o veľkosti mince medenej farby a z jednej strany trčia približne 4cm dlhé extrémne jemné elektródy ktorých je 1024. Následne sa presunul k pripraveným kotercom v ktorých mal prasatá na ktorých momentálne prebieha testovanie. Prvé prezentoval zviera ktoré nemalo nikdy implementovaný Neuralink, ako druhé prišlo na rad prasa ktoré malo implementovaný Neuralin niekoľko mesiaco a momentálne už je druhý mesiac bez neho. Zviera bolo na nepoznanie od normálneho prasaťa a ako sám vravel ak sa človek rozhodne že po čase toto zariadenie nechce odstránenie zariadenia je jednoduché a bez následkov. Ako tretie prišlo na rad prasa s implementovaným Neuralikom a na obrazovke prebiehal live feed vysielaný z tohto zariadenia. Zariadenie reagovalo na podnety v mozgu ktoré prasa malo po tom ako sa dotklo niečoho rypákom. Bolo jasne viditeľné ako zariadenie reaguje ne tieto podnety a súčasne meria mozgovú aktivitu na grafe.

Po tejto prezentácii nasledoval panel so zamestnancami firmy, prítomnými novinármi a otázkami z Twitteru. Prvé na čo odpovedali bolo ako je zariadenie implementované a následne sa venovali technickým parametrom. Na začiatku odpovedal neurochirurg ktorý vysvetlil že pri takzvanej inštalácii do mozgu sa musí vytvoriť priami prístup k mozgu približne o veľkosti mince a následne sa implementujú elektródy, potom sa tento otvor zaleje špeciálnym lepidlom ktoré sa používa pri takýchto zákrokoch a ostatná časť zariadenia sa pripevní na povrch hlavy. Zariadenie nie je veľké a ak má pacient vlasy je veľmi ťažko rozpoznateľné. Táto operácia spadá pod jednodňovú chirurgiu a nie je dokonca potrebná ani celková anestézia.

Samotné zariadenie má stanovené základné parametre tak aby bolo funkčné na jedno nabitie 24 hodín, nabíjanie počas noci, veľkosť 23mm x 8mm a malo dosah 8-10 metrov. Zariadenie má fungovať s napojením na telefón alebo hodinky prípadne iné smart zariadenie ktoré bude poskytovať užívateľské rozhranie.

Prvé na čo sa chce tím Neuralink zamerať sú neurologické problémy ako: strata pamäte, strata sluchu, slepota, paralíza, depresia, insomnia, extrémna bolesť, záchvaty, závislosť, porážky a poškodenie mozgu. Všetky tieto neurologické problémy by malo toto zariadenie vyliečiť a to je len začiatok. Musk a jeho tím veria že v blízkej dobe toto zariadenie nie len dokáže pomôcť s najrôznejšími zdravotnými problémami ale bude schopné zmeniť ľudský život ako taký. Ľudia budú schopný hrať hry bez toho aby sa museli chytať akého koľvek ovládača, privolať si auto alebo napísať správu len tým že na to pomyslia. Výskumný tím verí že v blízkej budúcnosti budeme schopný komunikovať nie len pomocou textu a reči ale aj pomocou myšlienok a jeden užívateľ bude môcť s iným komunikovať na úrovni ktorá tu nikdy predtým nebola. “ Pri hovorenej reči je človek schopný za minútu povedať približne 400 slov ale pri myšlienke je to až 6000, predstavte si výskum kde jeden vedec nemusí opisovať inému svoju predstavu ale priamo mu ju ukáže a ten bude môcť okamžite na ňu reagovať priamo vo svojom mozgu,“ aj takto opísali možnú budúcnosť členovia tímu Neuralink. No kým bude zariadenie na takejto úrovni bude ešte musieť prejsť veľkým vývojom a práve preto bola dnes zrealizovaná táto prezentácia. Musk verí že sa mu podarí vybudovať veľký a schopný tým ľudí a keď sa ho spýtali koľko zamestnancov vlastne potrebuje povedal že verí že táto spoločnosť je schopná zamestnávať desaťtisíce nových vizionárov ako je on sám. Hľadá od programátorov a elektrotechnikov kohokoľvek schopného až po ľudí ktorý sa budú starať o testované zvieratá tak ak máte aj vy chuť a odhodlanie meniť svet je možno táto príležitosť pre Vás. Kontaktný formulár nájdete hneď ako prvé pri otvorení stránky http://www.neuralink.com.