ilustračná fotka
ilustračná fotka

Amerika si volí prezidenta.

Washington 04.11.2020 – Voliči rozhodujú o tom, či súčasný prezident Donald Trump zostane v Bielom dome ďalšie štyri roky.

Viacero kľúčových amerických štátov ešte čaká na výsledky prezidentských volieb a obe strany – republikáni a demokrati sa zhodujú, že na určenie víťaza je potrebné spočítať ich hlasy. Informovala o tom v stredu stanica BBC.

Americký prezident Donald Trump usilujúci sa o znovuzvolenie v utorňajších prezidentských voľbách podľa odhadov zvíťazil v kľúčovom štáte Florida, pripomína BBC.

Trump na základe predbežných výsledkov získal podporu 213 voliteľov, jeho súper demokratický kandidát Joe Biden 220. Na zvolenie je potrebných minimálne 270 hlasov voliteľov.

Americký prezident Trump v stredu ráno na sociálnej sieti obvinil demokratov, že sa snažia „ukradnúť voľby“ a vyhlásil, že očakáva svoje „veľké víťazstvo“. Twitter tento príspevok označil za „zavádzajúci“.

Trumpovi by sa na základe odhadov malo dariť lepšie v južných štátoch vrátane Floridy. Pozornosť sa podľa BBC sústredí na stredozápade USA, kam patria i Michigan, Pennsylvánia a Wisconsin. Tam sa demokratom zvyčajne darilo, avšak demokratická kandidátka Hillary Clintonová tam v roku 2016 prehrala. Donald Trump po 8:30hod. na základe výsledkov ktoré sa priebežne zverejňujú vyhlásil, že je víťazom volieb a určite voľby napadne na najvyššom súde.