ilustračná fotka/ zdroj: facebook Globsec
ilustračná fotka/ zdroj: facebook Globsec

Väčšina účastníkov sa má na diskusiách zúčastní virtuálne.

Bratislava 7.10.2020 – V Bratislave sa za prísnych hygienických opatrení v od stredy začína dvojdňová konferencia Globsec Bratislava fórum 2020 s hlavným motívom „uzdravme svet spoločne“. Chceme hľadať spoločné európske riešenia na súčasnú vážnu krízu a v tomto duchu sa nesie aj program konferencie,“ uviedol pre TASR jej zakladateľ Róbert Vass.

Konferencie sa má zúčastniť líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá si preberie cenu slobody v mene bieloruského ľudu za jej prínos v presadzovaní demokratických hodnôt a ochranu ľudských práv. Je však otázne akú váhu má podobná cena, pokiaľ žiadnu takúto cenu ľud v Bielorusku nikomu neudelil. Už samotný akt dáva nádych tomuto podujatiu. Tohtoročné podujatie sa mohlo uskutočniť so všeobecne platnou výnimkou Úradu verejného zdravotníctva, v rámci ktorej budú všetci účastníci otestovaní na prítomnosť COVID-19, keďže ich počet presiahne 50. Každý účastník sa musí preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorého výsledok nie je starší ako 12 hodín,vysvetlil Vass.

Účastníci budú môcť absolvovať testy i priamo na mieste. Všetky opatrenia sme pripravili po dôkladných konzultáciách s konzíliom epidemiológov, s hlavným hygienikom, ako aj ministerstvom zdravotníctva,zdôraznil.

Ak účastníci môžu absolvovať testy aj na mieste, znamenalo by to, že budú akceptované rovnako takzvané rýchlo-testy, nie PCR testy a tie prednedávnom premiér Matovič ešte chcel ,,hádzať“ do Dunaja. Ako je možné, že naši športovci, umelci a ich diváci, alebo svadby nemajú túto výnimku?

Konferencia sa bude konať v hybridnom režime. Väčšina účastníkov sa na diskusiách zúčastní virtuálne, teda nebude na konferencii fyzicky prítomná. Na konferencii budú fyzicky napr. prítomní: prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski, premiéri, ministri zahraničných vecí a ministri obrany viacerých európskych krajín. Prostredníctvom videokonferencie sa pripojí generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, či bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová. Vystúpiť by mala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič či minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Podujatie môže podľa organizátora pomôcť zvýšiť hlas Slovenska na medzinárodnej scéne pri hľadaní odpovedí na dôsledky súčasnej krízy.

Veríme, že ak podobné medzinárodné podujatie môže dostať ,, zelenú“ , konečne ju dostane aj šport a kultúra!