ilustračná fotka / zdroj: facebook
ilustračná fotka / zdroj: facebook

Kotleba dnes predniesol svoju záverečnú reč.

Pezinok 12.10.2020 – Na dnešnom pojednávaní v Pezinku zazneli dve záverečné reči, a to od Kotlebovho obhajcu Petra Kupka i od samotného obžalovaného Mariana Kotlebu. Dnes sa očakával rozsudok v prípade šekov, ktoré mal Marian Kotleba podarovať chudobným rodinám. Samosudkyňa Ružena Sabová rozhodla, že Kotleba podľa samosudkyne spáchal trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Kotleba bol teda odsúdený podľa prísnejšieho paragrafu, ako bol pôvodne obžalovaný.

Priebežne aktualizujeme!

19:51 –Sudkyňa poukazuje na to, že Kotleba spáchal trestný čin verejne za prítomnosti asi 300 ľudí. Svedok Peter Demjan, ktorý peniaze od Kotlebu dostal, predložil darovaciu zmluvu, na ktorej podľa súdu nebola ako darkyňa uvedená strana, ale samotný Kotleba. To podľa súdu významne spochybňuje verziu obhajobu, podľa ktorej išlo o zbierku strany.

19:44 – Kotleba je vinný z toho, že ako predseda ĽSNS a banskobystrický župan rozdával šeky v hodnote 1488 eur, pričom čísla 14 a 88 sú neonacistickými šiframi. Kotleba podľa samosudkyne spáchal trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Kotleba bol teda odsúdený podľa prísnejšieho paragrafu, ako bol pôvodne obžalovaný.

19:41 – Kotleba sa odsudzuje na trest odňatia slobody na 4 roky a 4 mesiac. Má byť zaradený do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

19:37 – Obžalovaný Marian Kotleba je vinný, rozhodla samosudkyňa Ružena Sabová okamžite po krátkej prestávke.

19:21 – Kotleba stále pokračoval v čítaní. „Vážený súd, mňa to tiež nebaví, ale ja som si to nevymyslel,“ poznamenal a chcel čítať ďalej, no sudkyňa ho prerušila. „Od 18:32 do 19:17 obžalovaný využil právo posledného slova tak, že čítal články z médií. Povedal, že jeho to tiež nebaví,“ nadiktovala sudkyňa do zápisnice. Nasleduje krátka prestávka.

18:40 – Kotleba prednáša svoje posledné slovo. Číta z mediálnych článkov, ktoré o symboloch 14 a 88 písali, čím chce preukázať, že nie on, ale médiá rozširujú takéto symboly.

18:30 – Kotleba požiadal o krátku prestávku, po ktorej začne s posledným slovom.

18:25 – Kotleba končí svoju záverečnú reč uvádza, že nebola preukázaná jeho vina a boli mu odopierané jeho práva, advokáti sa nemohli veľakrát vyjadriť, obhajoba bola podľa neho umlčiavaná. Kotleba hovorí, že z tohto procesu je sklamaný a rozčarovaný a že čakal, že súd bude dodržiavať zákony. Kotleba vyhlásil, že by mal byť uznaný za nevinného.

18:20 – Sudkyňa opäť prerušila Kotlebovu záverečnú reč. „Prezentujete sa pred médiami. Tieto argumenty, ktoré uvádzate, nemajú žiadnu relevanciu pre rozhodovanie prvostupňového súdu,“ uvádza sudkyňa.

O slovo sa prihlásili Kotlebovi obhajcovia, no sudkyňa im neudelila slovo. Nakoniec však Kotlebov advokát Mularčík požiadal o prestávku. Sudkyňa zo zamietla s tým, že prestávka bude až keď obžalovaný skončí svoju záverečnú reč, čo Mularčík namiesto s tým, že to môže byť aj o tri hodiny. Sudkyňa ho odbila s tým, že v tom prípade bude prestávka o tri hodiny.

18:00 – Keďže sa pojednáva ďalej, Kotleba povedal, že s analýzou činu, za ktorý je súdený, už skončil a teraz sa bude venovať analýze procesnej.

Súdu opakovane vyčíta, že mu neodpovedal na otázku, prečo mu vlastne hrozí prísnejší trest. Sťažuje sa, že sudkyňa zasiahla do záverečnej reči jeho advokáta Tomáša Rosinu, a tak zasiahla do jeho práv ako obžalovaného.

17:55 – Kotlebov advokát požiadal o odročenie pojednávania, nakoľko o 18:00 hod. končí prevádzkova doba súdu, no sudkyňa to odmietla a v hlavnom pojednávaní sa teda pokračuje.

17:46 – Z podujatia, na ktorom sa kontroverzné šeky rozdávali, urobili podľa Kotlebu „bu-bu-bu“ médiá. „Ja sa pýtam, prečo by som mal byť potrestaný za konanie médií?“ pokračuje. Kotleba tvrdí, že on žiadne hákové kríže nikde nekreslil.

17:37  Kotleba hovorí už takmer sedem hodín, no zjavne sa nechystá svoju záverečnú reč skončiť tak skoro. Rozhodol sa čítať z nálezu Ústavného súdu SR z januára 2019, v ktorom sa konštatovalo, že niektoré časti ustanovení Trestného zákona, týkajúce sa trestných činov extrémizmu, sú v rozpore s Ústavou SR.

Sudkyňa predsedovi ĽSNS pripomenula, že nález bol už ako dôkaz vykonaný. Kotleba teda nečíta všetko, no podrobne nález komentuje.

17:17 – „Ukázalo sa, že je to znôška subjektívnych pocitov,“ zhodnotil záverečnú reč prokurátora Kotleba. „Som presvedčený, že som sa žiadneho trestného činu nedopustil,“ dodal. Chvíľu sa zdalo, že predseda ĽSNS svoju záverečnú reč ukončí. Pokračuje však ďalej.

16:59 – Reč je o poslancovi a neonacistickom spevákovi Ondrejovi Ďuricovi. Kotleba tvrdí, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal Ďuricovi v roku 2006 previerku na stupeň utajenia tajné. Predseda ĽSNS sa pýta, či by NBÚ udelil Ďuricovi previerku, ak by bol naozaj taký neonacista, ako tvrdí prokurátor a znalci.

16:52 – Kotleba rozoberá výrok prokurátora z jeho záverečnej reči, kde uviedol, že Kotleba umožnil kandidovať do parlamentu aj odsúdenému Milanovi Mazurekovi.

Šéf ĽSNS svojho poslanca bráni a dokonca vyhlásil, že Mazurek „je symbolom totálnej demokracie, pretože sa prekrúžkoval zo 150. miesta“ kandidátky. Vyhlásil, že kým Mazureka volilo zhruba 65-tisíc ľudí, jeho kritika a poslanca Za ľudí Jána Benčíka asi desaťkrát voličov menej.

16:40 – Záverečná reč predsedu ĽSNS trvá už zhruba šesť hodín.

16:38 – Kotlebu rozčúlilo vyjadrenie historikov, že pre ĽSNS je charakteristické vymedzenie sa voči Židom. „Tento proces nemá byť o histórii, ale o práve. A v práve by sa nemalo klamať,“ dodal.

16:26 – Šéf ĽSNS rozoberá najmä výpoveď Jakuba Drábika. Spochybňuje historikove odborné znalosti a tvrdí, že sa nevedel vyjadriť takmer k ničomu.

„Veď pán prokurátor ho deň vopred médiám predstavil, že príde znalec, ktorý Kotlebovi zlomí väzy. Dlho sa tu prezentovala kniha Fašizmus, že sa to všetko vyrieši… A potom, keď tento super, megaznalec prišiel, tak nevedel odpovedať na triviálne otázky, ktoré sú na úrovni strednej školy,“ vyhlásil Kotleba.

16:02 – Kotleba po prestávke pokračuje vo svojej záverečnej reči. Znie unavene a rozpráva už šiestu hodinu, no nezdá sa, že by chcel svoje vystúpenie skrátiť. Naďalej číta výpovede znalcov a komentuje ich. Teraz sa pozastavil pri výpovediach historikov Jakuba Drábika, Michala Schvarca a Jána Hlavinku.

15:39 – Kotleba žiada sudkyňu o dlhšiu prestávku, tvrdí, že má zvýšenú teplotu. Sudkyni povedal, že zvýšenú teplotu mal už ráno a cíti, že mu opäť stúpa.

Sabová ho upozornila, že na zatiaľ poslednom pojednávaní avizoval, že jeho záverečná reč bude trvať zhruba  tri a pol hodiny. Dlhú prestávku nedovolila, vyhlásila len krátku hygienickú prestávku.

15:36 – Predseda ĽSNS sa ešte stále vyjadruje ku znalcovi Medveckému. Ak chce čítať aj ďalšie výpovede a rovnako podrobne a obšírne komentovať vyjadrenia všetkých ďalších znalcov, pojednávanie sa tak skoro neskončí. Kotlebova záverečná reč trvá už zhruba päť hodín.

15:20 – Kotleba stále pokračuje. Číta výpovede znalcov, z času na čas čítať prestane a pridá vlastný komentár. Znalcov, ktorí na súde vypovedali, väčšinou spochybňuje alebo hovorí, že nedokázali nič z toho, čo tvrdí prokuratúra.

Pozastavil sa napríklad pri tom, že odborník na politický extrémizmus Matej Medvecký o akcii, na ktorej sa rozdávali šeky, vedel len z 9 minút trvajúceho videa na internete. „Ale veď to je katastrofa,“ pohoršoval sa Kotleba.

15:01 – Kotleba teraz bude čítať a komentovať prepisy výpovedí znalcov. Oznámil, že to bude „časovo náročnejšia časť“. Pojednáva sa od rána len s krátkymi hygienickými prestávkami, obedovú prestávku dosiaľ sudkyňa nevyhlásila.

14:44 – Kotleba sa vracia k výpovediam svedkov, ktorí si od neho šeky prevzali. Číta v podstate celý prepis z výsluchov, ktoré na pojednávaní robili prokurátor a sudkyňa. Nevedno, čo Kotleba touto taktikou sleduje, isté je, že jeho záverečná reč trvá už štyri hodiny a vynesenie verditku súdom sa odďaluje.

14:17 – Šéf ĽSNS s konaním sudkyne nesúhlasí, bude však pokračovať vo svojej záverečnej reči. Chce reagovať na záverečnú reč prokurátora.

14:12 – Samosudkyňa Sabová predsa len Kotlebu prerušila, pretože podľa nej opäť „vybočuje z rámca prejednávanej veci“. Predsedu ĽSNS upozornila, že jeho opakované konanie môže mať znaky trestného činu pohŕdania súdom, za čo mu môžu hroziť až dva roky za mrežami. Kotlebov advokát Tomáš Rosina rozhodnutie sudkyne následne spochybnil.

14:07 – Kotleba opisuje a komentuje svoje parlamentné prejavy ešte z roku 2016, keď sa stal poslancom. Prejavy, ku ktorým sa vracia, nemajú absolútne žiadny súvis s kauzou, pre ktorú dnes stojí pred súdom. Sudkyňa ho zatiaľ neprerušila.

13:55 – Kotleba opäť mierne vydráždil trpezlivosť samosudkyne. Vyhlásil, že keďže už nemôže čítať vlastné návrhy zákonov, bude sa venovať svojim prejavom, ktoré predniesol v národnej rade. Chce tak dokázať, že ani v parlamente nikdy nepropagoval neonacizmus.

13:51 – Kotleba po krátkej prestávke oznámil, že proti rozhodnutiu sudkyne podáva sťažnosť a bude pokračovať vo svojej záverečnej reči.

13:38 – „Vybočoval z rámca prejednávanej veci a týmto konaním zdržiaval priebeh a bránil riadnemu prejednávaniu,“ odôvodnila svoje rozhodnutie sudkyňa. Kotleba môže proti jej rozhodnutiu podať sťažnosť.

13:35 – „Prokurátor predsa poukazoval na moju politickú prácu a ja nemám právo sa k tomu vyjadriť? Však som to čítal len z rýchlika,“ namieta ďalej Kotleba a trvá na tom, že chce čítať legislatívne návrhy z dielne ĽSNS. Sudkyňa Sabová preto Kotlebovi uložila poriadkovú pokutu 500 eur.

13:30 – Samosudkyňa Sabová stratila trpezlivosť a po takmer troch hodinách plynulého prejavu Kotlebu prvýkrát prerušila. Predsedovi ĽSNS povedala, aby prestal čítať návrhy zákonov. „Je to hrubý zásah do môjho práva,“ reagoval Kotleba.

13:26 – Kotleba dnes už niekoľkokrát zdôraznil, že nechce zdržiavať, napokon sa však vždy pustí do čítania listín, ktoré majú s prejednávanou vecou len málo spoločné. Tentokrát číta návrhy zákonov, ktoré kotlebovci predložili do parlamentu počas minulého volebného obdobia.

13:22 – Kotleba reční už viac ako dve a pol hodiny. Svoju obhajobu zobral zoširoka. Tentokrát sa podujal vyjadriť k legislatívnej činnosti poslancov ĽSNS.

„Bude to troška rozsiahlejšie,“ povedal. Kotleba ešte na pojednávaní v septembri avizoval, že jeho záverečná reč bude trvať asi tri a pol hodiny. Zdá sa však, že to bude oveľa viac.

13:13 – Šéf ĽSNS opäť hovorí, že kým nacisti vraždili ťažko postihnutých ľudí, kotlebovci sa im snažia pomáhať. V rukách teraz drží kandidátnu listinu ĽSNS do parlamentných volieb a hovorí o tých ľuďoch z kandidátky, ktorí sú sami zdravotne postihnutí, majú ťažko choré deti či takýmto ľuďom pomáhajú. „Zdravotná sestra asi nebude nejaká nacistka,“ tvrdí o žene z kandidátky.

12:55 – „Proste to tak vyšlo a jednoducho to tak bolo, ale nie sme jediní, komu to tak vyšlo,“ hovorí Kotleba na margo sumy 1488 eur. Tentokrát vytiahol brožúrku s názvom Čínska prítomnosť na Slovensku: medzi cukrom a bičom, kde sa píše o tom, že mladí čínski podnikatelia na Slovensku vyzbierali 25 088 eur na pomoc obyvateľom po výbuchu plynu v paneláku v Prešove. „Neverím, že títo Číňania sú nejakí rasisti či fašisti.“

12:41 – Kotleba sa pýta, či by bol stíhaný a obžalovaný aj v prípade, že by suma 1488 bola na šekoch napísaná rímskymi číslicami. „Mám troch dobrých advokátov, ale ani jeden z nich mi nevedel odpovedať,“ tvrdí.

12:36 – Kotleba vytiahol tri mešce. V prvom bolo 14 eur, v druhom 88 eur a v treťom 1488 eur v jednoeurových minciach. „Bez ohľadu na vzdelanie hocikoho na Slovensku, nech mi niekto povie, že týchto 14 a týchto 88 eur je to isté, ako týchto 1488 eur,“ hovorí Kotleba.

Súdnou sieňou sa ozve buchnutie po tom, ako Kotleba najväčší mešec jemne pohodí na stôl. Dodal, že ak by tie mešce vysypal, určite by sa z nich vysypali iba mince, no žiadne hákové kríže.

12:31 – „Takéto závadové číslo na dome vo Zvolene bez nejakého bližšieho vysvetlenia,“ vyťahuje Kotleba ďalší plagát a ukazuje ho sudkyni. Novinári nemajú možnosť vidieť, čo presne je na plagátoch zobrazené. Predseda ĽSNS už asi hodinu pravidelne ubezpečuje sudkyňu, že nechce zdržiavať.

12:22 – V podobných prípadoch, ako je ten Kotlebov, podali podľa predsedu ĽSNS takmer 300 trestných oznámení. Napríklad pre bilbord v Banskej Bystrici, ktorý propagoval produkt za 14 eur a 99 centov. Polícia trestné oznámenia kotlebovcov odmietla. Ich následné sťažnosti podľa Kotlebu viackrát zamietol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz, ktorý dozoruje aj Kotlebov prípad. Šéf ĽSNS si pomáha rôznymi plagátmi, ktoré ukazuje sudkyni.

12:00 – Kotleba už asi 20 minút číta zmluvy z centrálneho registra, ktoré boli uzatvorené vo výške 1488 eur. Sudkyňa ho zatiaľ ani raz neprerušila.

11:45 – Šéf ĽSNS sa odvoláva aj na centrálny register zmlúv, kde sa zverejňujú zmluvy uzatvorené so štátnymi inštitúciami. Kotleba v registri našiel viacero zmlúv uzatvorených na sumu 1488 eur alebo 14 eur a 88 centov. Dokazuje to podľa neho, že ide o úplne bežnú vec.

11:40 – „My ako strana, ja ako osoba, som výrazne limitovaný v tom, akú pomoc a v akej výške môžem odovzdať,“ pokračuje Kotleba. Stíhaný by totiž podľa vlastných slov bol nielen za sumu 1488 eur, ale za akúkoľvek sumu, ktorá by čísla 14 a 88 obsahovala.

„V intervale od 0 po 1488 sa totiž nachádza 146 rôznych čísel, ktoré v sebe obsahujú 14 a 88,“ tvrdí. Kotleba hovorí, že žiadny zákon neupravuje, v akej sume môže peniaze darovať, a preto odmieta, aby im to určoval prokurátor.

11:33 – Obžaloba podľa Kotlebu rozdelila sumu 1488 na dve čísla – 14 a 88. To podľa predsedu ĽSNS znamená, že pred súdom nestojí pre použitie čísla 1488, ale preto, lebo prokuratúra rozdelila číslo 1488 uvedenom na darovacom šeku na čísla 14 a 88. Kotleba sa odvoláva na slovenské technické normy, podľa ktorej bolo číslo na šeku napísané nie ako symbol, ale obyčajnou peňažnou sumou.

11:18 – Kotleba sa sťažuje, že jemu a jeho obhajobe súd zamietol návrhy na vypočutie všetkých svedkov, ktorí boli osobne prítomní na akcii, na ktorej šeky rozdával. „Naproti tomu boli súdom a prokurátorom vypočúvaní svedkovia, ktorí sa priznali k tomu, že o udalosti vedeli len z médií,“ tvrdí.

11:25 – Kotleba namieta, že obhajobe boli zamietnutí všetci navrhnutí svedkovia, ktorí sa zúčastnili predmetnej akcie, no svedkovia, ktorých predvolal prokurátor a ktorí sa dozvedeli o akcii len z médií, boli pripustení.

11:10 – Kotleba vo svojej reči hovorí, že trestný zákon si po vznesení obžaloby prečítal niekoľkokrát, no nikde sa nedočítal, ako porušil paragraf, podľa ktorého na neho podal prokurátor obžalobu. Nikde v trestnom zákone sa neuvádza, že je trestným činom niekomu darovať peniaze.

Konanie voči svojej osobe pokladá za vykonštruované. „Umelo sa hľadala právna kvalifikácia, pod ktorú by sa mohlo moje konanie dať,“ hovorí Kotleba s tým, že dôkazy, ktoré boli v jeho prospech, orgány činné v trestnom konaní odignorovali.

Kotleba namieta to, že na súde sa ako dôkaz neboli predložené samotné šeky, pre ktoré ho obžalovali. Ak by boli, tak podľa neho by z nich bolo zrejmé, že sa nejedná o žiadne symboly.

10:50 – Záverečnú reč začína prednášať Marian Kotleba. Na predošlom pojednávaní avizoval, že bude trvať asi tri a pol hodiny.

Kotleba chcel pri záverečnej reči používať aj iné pomôcky, ako napr. tabuľu. To mu však sudkyňa neumožnila.

Kotleba sa ohradil tým, že pomôcky dovolila používať napr. aj Kočnerovi. Podľa sudkyne však Kotleba o to nepožiadal vopred a tak mu použitie pomôcok neumožnila. Kotleba tak môže používať len vlastné poznámky.

10:45 – Kupka po prestávke pokračuje v záverečnej reči, no sudkyňa ho vyzvala, aby upustil od čítania dôkazov, ktoré neboli vykonané. Podľa Kupku však má obhajoba právo sa aj k takýmto dôkazom vyjadriť a v čítaní pokračoval.

Sudkyňa ho na to opätovne prerušila. 

„Pani sudkyňa, zasahujete do základných ľudských práv a slobôd môjho klienta,“ ohradil sa voči prerušeniu záverečnej reči Kupku ďalší z obhajcov Mularčík.

10:30 – Sudkyňa prerušila záverečnú reč Kupku. Podľa nej vybočoval z rámca prejednávanej veci, keď hovoril o dôkazoch, ktoré neboli na pojednávaní vykonané. Sudkyňa následne vyhlásila krátku prestávku.

10:20 – Kupka v záverečnej reči preukazuje, že slovo „cigán“ je úplne normálne. Číta články, v ktorých Rómovia o sebe samých hovoria ako o cigánoch.

10:15 – Kupka v záverečnej reči hovorí aj o šekoch, ktoré odovzdala Nadácia Markíza, ale aj bývalý primátor Košíc Richard Raši, ktoré tiež obsahovali čísla 14 a/alebo 88. Kotlebov obhajca tým preukazuje, že tieto čísla sú bežné aj pri dobročinných zbierkach.

9:45 – Advokát Kupka poukazuje na to, že za 14,88 eur je možné zakúpiť si celú plejádu produktov. Za 14,88 eur sa vraj predávali kvetináče, ponožky, atramenty, solárne lampy, akumulátory, jednosmerné ističe a množstvo ďalších vecí.

9:26 – Kupka konečne dočítal stanovy ĽSNS. Teraz komentuje posudok odborníka na politický extrémizmus Mateja Medveckého, ktorý na súde okrem iného potvrdil, že číslo 1488 je neonacistickou šifrou a vyjadroval sa tiež k akcii, na ktorej Kotleba rozdával šeky.

Kupka tvrdí, že Medvecký sa odvolával na stránku http://www.naseslovensko.net „napriek tomu, že sa nejedná o oficiálnu stránku ĽSNS“. Kotlebovci sa od tohto webu dištancujú už niekoľko mesiacov.

09:00 – Kupka hodnotí pôsobenie Kotlebu vo funkcii predsedu BBSK. Kotleba podľa jeho slov zlepšil hospodárske výsledky kraja a znížil celkový dlh, bojoval taktiež proti korupcii a podvodom. Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko označil za demokratickú stranu, ktorej činnosť a stanovy sú v súlade s ústavou a zákonmi.

08:45 – S prejavom svojej záverečnej reči začal Kotlebov obhajca Peter Kupka. Hneď v úvode poukázal na rozpor s tým, že Kotleba nemôže obdarovaním chudobných rodín, v ktorých sú aj postihnuté deti, vyjadriť podporu hnutiami smerujúcim k potláčaniu práv a slobôd, nakoľko práve takéto hnutia, ktoré mal podľa obžaloby Kotleba propagovať, postihnutých likvidovali.

08:30 – Začalo súdne pojednávanie s Marianom Kotlebom, ten, ako obvykle, prišiel v rúšku s číslom 1984, ktoré odkazuje na rovnomenný román G. Orwella.

(zdroj : web)