ilustračná fotka / zdroj: facebook
ilustračná fotka / zdroj: facebook

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku dnes pokračovalo pojednávanie s lídrom ĽSNS Marianom Kotlebom, ktorý je obžalovaný v prípade šekov vo výške 1488 eur.

Pezinok 21.9.2020 – Predseda ĽSNS Marian Kotleba je obžalovaný v súvislosti so šekmi v hodnote 1488 eur, ktoré rozdával ako župan pred troma rokmi sociálne slabším rodinám. V prípade dokázania viny mu hrozia štyri až osem rokov za mrežami, naposledy sa pojednávalo 8. júna. M. Kotleba opäť v úvode vzniesol námietku zaujatosti voči samosudkyni Ružene Sabovej. Urobil tak už aj na zatiaľ poslednom pojednávaní, ktoré sa konalo 8. júna. Tentokrát sudkyni vyčíta, že sa necháva ovplyvňovať médiami. Sudkyňa Kotlebovu námietku nepripustila. Kotlebova námietka sa týkala konania sudkyne, ktorá do súdneho spisu založila jej vlastný podnet na NAKA. Ten podala po tom, ako si pozrela video na Youtube, na ktoré ju mal upozorniť príslušník justičnej stráže. O aké video ide, nie je zrejmé. O celom priebehu sme Vás priebežne informovať!

Marian Kotleba zareagoval na postup súdu už počas priebehu súdneho konania! zdroj: youtube

O priebehu informujú viaceré médiá:

17:19 – Sudkyňa napokon prerušila hlavné pojednávanie, pokračovať sa bude v pondelok 12. októbra, a to záverečnou rečou advokáta Kupku a obžalovaného Kotlebu.

17:02 – Kupka sa sudkyni sťažoval a žiadal o odročenie aj s argumentom, že pojednávania boli pôvodné naplánované na dva dni, a to 8. a 21. septembra. To prvé sa však neuskutočnilo, keďže Kotleba bol po návrate z Čiernej Hory v karanténe.

Sabová uviedla, že Kotlebovu cestu nechala preveriť a vypýtala si správu z parlamentu aj z úradu verejného zdravotníctva. Zistila vraj, že nešlo o služobnú cestu, ale len dovolenku.

17:00 – Sudkyňa Ružena Sabová prerušila hlavné pojednávanie. Tretí Kotlebov obhajca Peter Kupka uviedol, že jeho záverečná reč by trvala asi dve hodiny. Požiadal preto o odročenie pojednávania. Kotleba vyhlásil, že chce hovoriť ešte aspoň tri a pol hodiny.

16:58 – Mularčík navrhol, aby súd oslobodil Kotlebu spod obžaloby.

16:55 – Podľa Mularčíka sa každý nejako vyvíja, aj Kotleba, ktorý je v parlamente na čele opozičnej strany. „Má svojich prívržencov a pochybujem, že odovzdaním šekov v hodnote 1488 eur si nejakých prívržencov získal. To by si možno získal nejakých z minulosti Pochybujem,“ hovorí Mularčík.

16:46 – Aj Mularčík tvrdí, že sa nepodarilo preukázať, že by bol za šekom vo výške 1488 eur Kotlebov úmysel. „Boli tu také dôkazy, ktoré usvedčujú nášho klienta? Bolo preukázané, že on dal pokyn alebo že on napísal na šek? On bol ten, kto to všetko spískal? To je on? Nemohol to byť ktokoľvek iný?“ pýta sa. A aj keby to bol ktokoľvek iný, aj v takom prípade by sa podľa neho musel preukázať úmysel.

16: 40 – Svoju záverečnú reč má druhý Kotlebov obhajca Ondrej Mularčík. „Ja si teraz sadnem do auta, pôjdem do Bratislavy a stretnem auto s ŠPZ s troma sedmičkami. Je to prejav extrémizmu? Podľa mňa nie. Ani podľa pána prokurátora, lebo také veci nestíhajú. Ale keď si sadne do takého auta môj klient, ktorý mal nejakú minulosť, tak povieme, že prejavuje extrémizmus,“ tvrdí.

„Ak si kúpi dom s číslom 88, tak on bude prejavovať sympatie fašizmu, ale všetci ostatní občania, u nich to prejav extrémizmu nie je,“ pokračuje Mularčík.

Advokát vidí problém v nedokonalej právnej úprave. Ak chceme tvrdiť, že číslo 1488 je nejakým symbolom, treba ho podľa Mularčíka dať do nejakého predpisu, aby občania vedeli, že jeho používaním sa môžu dopustiť trestného činu.

16:12 – Obhajca Tomáš Rosina navrhol súdu, aby oslobodil Kotlebu spod obžaloby, pretože skutok tak, ako je uvedený v obžalobe, sa nestal. „A dodávam, že ak by sa tak aj stal, tak tento nie je trestným činom.“

16:05 – Kotlebov obhajca poukazuje aj na to, že na súde nebolo preukázané, že obžalovaný vôbec vedel, čo číslo 1488 znamená a že tak chcel prejaviť sympatie k hnutiam, ako to dokazuje obžaloba.

16:00 – Rosina opakuje, že nebolo preukázané, že by obžalovaný úmyselne prejavil sympatie k neonacistickej či rasistickej ideológii. Kotlebov advokát tiež tvrdí, že ak by aj hypoteticky pripustil, že v prípade čísla 1488 išlo o neznámou osobou úmyselne zvolený symbol, nebolo preukázané, že by ľudia na podujatí vôbec vedeli, že táto suma mohla znamenať aj niečo iné než len obyčajnú finančnú sumu.

Ak je číslo 1488 šifrou, nech sa podľa Rosinu zakáže používať vo všeobecnosti. „Neexistuje žiadny právny predpis, ktorý by priamo zakazoval a označoval sumu 1488 za extrémistický symbol.“

15:51 – Suma 1488 eur na šekoch nebola podľa obhajoby neonacistickou symbolikou. Obžaloba navyše podľa neho vôbec nepreukázala Kotlebov úmysel či jeho prípadný vplyv na vyzbieranú sumu.

„Bez zodpovedania týchto základných otázok nie je možné uznať vinným kohokoľvek,“ uviedol. Kotlebov jediný úmysel bol vraj pomôcť rodinám, ktoré to potrebovali. „Všetko ostatné je špekulácia,“ dodal.

15:46 – Advokát Rosina pripomína výpovede svedkov, ktorí si od Kotlebu šeky vo výške 1488 eur prevzali. Všetci podľa neho podujatie, na ktorom sa šeky rozdávali, vnímali skôr ako charitatívnu akciu a nevedeli nič o neonacistickej symbolike.

Ak by teda zo strany Kotlebu malo ísť o prejav sympatií neonacizmu či jeho propagáciu, musela by byť táto myšlienka podľa Rosinu jasne zrozumiteľná cieľovej skupine. „Z podanej obžaloby vôbec nie je zrejmé, aké bolo zloženie 400 hostí na akcii,“ dodal.

15:30 – Súd podľa obhajcu viackrát inštruoval prokurátora, ako má postupovať, čím mal porušiť rovnosť strán napomáhanie obžalobe.

15:10 – Podľa Rosinu bolo porušené právo obžalovaného na spravodlivý proces.

15:03 – Rosina tvrdí, že Kotleba sa na súde viackrát dožadoval odpovede na otázku, čo mu je vlastne kladené za vinu a prečo mu hrozí, že bude posudzovaný podľa prísnejšieho ustanovenia zákona. Súd mu však podľa obhajcu otázku nezodpovedal, čím boli podľa Rosinu popreté základné práva Kotlebu.

14:45 – Rosina si na mušku zobral aj ďalších svedkov, ktorí na súde vystupovali. Spochybňuje napríklad historika Jakuba Drábika. „Je zaujatý, pretože ešte pred vypracovaním odborného vyjadrenia mal negatívny názor na pána Kotlebu a jeho strany,“ pokračuje. Drábik podľa neho ešte pred tým, než vystúpil na súde, vo viacerých rozhovoroch pre médiá uviedol, že ĽSNS považuje na neonacistickú stranu.

14:40 – Kotlebov advokát Tomáš Rosina spochybňuje českého znalca Jana Uhlířa, ktorý na súde potvrdil, že číslo 1488 je známou neonacistickou šifrou. Znalec podľa neho napríklad vôbec nevysvetlil, prečo číslo 1488 nemôže byť tzv. zloženiou napríklad čísel „1, 4 a 88“ alebo „148 a 8“ či „1 a 488“.

14:27 – Kotleba podľa prokurátora využil číselnú symboliku pri odovzdávaní pomoci ľuďom tak, aby ani pri tejto činnosti nenechal svojich priaznivcov na pochybách, že je stále verný svojim ideálom.

„Robil to skrytým spôsobom, ale pre radikálnu neonacistickú scénu zrozumiteľným,“ dodal Honz. Číslo 1488 podľa neho nebolo náhodné, ale išlo o symbol, ktorého význam na súde znalci preukázali.

Kotlebu navrhuje uznať za vinného z propagácie neonacizmu a navrhuje uložiť mu trest vo výške dolnej polovice trestnej sadzby. Kotleboví hrozia 4 až 8 rokov za mrežami.

14:21 – Prokurátor tvrdí že Kotleba v tohtoročných voľbách umožnil do parlamanetu kandidovať Milanovi Mazurekovi, ktorý bol Najvyšším súdom právoplatné odsúdený za hanobenie Rómov. Pripomína tiež, že Kotleba aj na súdnom pojednávaní hovoril o Rómoch ako o Cigánoch, a to aj napriek tomu, že podľa znalca má oslovenie „Cigán“ urážlivý význam.

14:18 – Obžalovaný Kotleba podľa prokurátora spolupracuje so skupinou ľudí, ktorí inklinujú k neonacistickej ideológii. Odvolávajúc sa na výpovede svedkov a posudky znalcov tvrdí, že číslovka 1488 je notoricky známou neonacistickou symbolikou.

„Podľa môjho právneho názoru obžalovaný čerpá z rúdov neonacizmu aj neofašizmu,“ hovorí Honz. Pre Kotlebu je podľa neho charkateristická nenávisť voči Rómom, vymedzovanie sa voči migrantom aj odmietanie neslovanského.

14:05 – Po prestávke pojednávanie pokračuje záverečnými rečami. Ako prvý vystupuje prokurátor Tomáš Honz.

13:16 – Až do 14:00 je prestávka. Kotleba po odchode z pojednávacej miestnosti novinárom povedal, že boli porušené jeho práva, celý proces je politický a na objednávku. Sudkyňa je podľa neho nervózna.

12:56 – V pojednávacej miestnosti sa nesie doslovne vyhrotená atmosféra. Kotleba začal hovoriť o čísle 1488. V centrálnom registri zmlúv, kde štát zverejňuje zmluvy uzatvorené so štátom, je podľa neho množstvo zmlúv, ktoré obsahujú čísla 14, 18 či 1488.

Sudkyňa mu však nedovolila pokračovať. Vyzvala ho, aby sa vyjadroval len k dôkazom, ktoré boli na súde vykonané. Zasiahnuť chcel Kotlebov obhajca. „Nebolo vám udelené slovo,“ prerušila ho Sabová. Kotleba žiadal krátku prestávku pre poradu s advokátmi, sudkyňa ju nedovolila.

12:35 – Trestný zákon podľa Kotlebu neuvádza žiaden trestný čin za to, že by sa používali nejaké sumy – čísla.

„Ja mám ísť na osem rokov do väzenia za niečo, čo nie je ani v trestnom zákone.“

Podľa obžaloby má byť číslo 1488 zložené z čísel 14 a 88, pričom každé z nich má znamenať nejaký symbol.

Od 0 do 1488 eur existuje až 146 súm, ktoré majú obsahovať tieto, podľa obžaloby, extrémistické symboly, informuje Kotleba.

„Nemohli by sme darovať ani 188 eur, lebo je tam osemdesiatosmička, nemohli by sme darovať ani 214 eur, pretože je tam štrnástka,“ číta Kotleba v poradí všetky čísla, ktoré obsahujú čísla 14 a 88.

12:30 – „Spoločenský následok môjho konania bol, že som pomohol trom rodinám.“

„Keď mi zabili otca kvôli lieku za 8 eur, povedal som si, že spravím všetko preto, aby ľudia na Slovensku netrpeli,“ povedal Kotleba s tým, že kým nie sú vládnou stranou, tak musia pomáhať formou individuálnej pomoci takýmto rodinám.

12:25 – „Je pravda, že som sa zúčastnil tej krásnej akcie v Banskej Bystrici, je pravda aj to, že som v jednom momente vystúpil na pódium, prevzal si od asistentky tie charitatívne šeky, na ktorých nebolo nič zlé. […] Prokurátor veľmi dobre vie, že na nich nebolo nič zlé, preto tu neboli vykonané ako dôkaz,“ hovorí Kotleba.

Suma na šekoch bola podľa obžalovaného výsledkom zbierky a nič zámerné. Podľa Kotlebu mali byť prítomné na galavečeri štyri rodiny, no nakoľko tam boli len tri, vyzbieraná suma sa delila tromi a nie štyrmi.

12:20 – Obžaloba je podľa Kotlebu tendenčne napísaná a obsahuje klamstvá.

12:15 – Podľa Kotlebu tiež boli účelovo do tejto veci vložené posudky z iných trestných vecí, čo je podľa neho nezákonné.

Kotleba poukazuje na nepresnosti v obžaloba. Napr. občianske združenie Slovenská pospolitosť nebolo nikdy zakázané, tak ako je uvedené v obžalobe.

V obžalobe je tiež napísané, že Kotleba bojuje proti demokracii, no svedok J. Drábik, ktorý vypovedal pred súdom, takéto príklady neuviedol.

12:10 – Kotleba počas svojej spontánnej výpovede spomenul aj poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu. Ten bol oslobodený pre fotografiu so znakom totalitnej ideológii komunizmu – kosákom a kladivom. 

Kotleba napáda znalca Jána Uhlířa. Ten podľa neho pred súdom klamal a jeho posudok bol založený na jeho domnienkach.

Ďalší posudok je podľa Kotleba pamfletom, ktorý vyzerá, ako keby ho písal nejaký študent.

„Dôkazná núdza na strane prokuratúry je tak zúfalá, že prokuratúra sa musí opierať o názory mojich priamych politických konkurentov,“ hovorí Kotleba s poukazom na články súčasného poslanca strany Za ľudí Jána Benčíka.

12:00 – „Na tom šeku žiadne 14 medzera 88 nebolo. Tam bola suma 1.488 eur.“

Podľa Kotlebu by nacisti takých ľudí, ktorých oni obdarovali, strieľali a nie obdarovali, preto nechápe, ako mohol vyjadriť sympatie s touto ideológiou, keď konal priamo v jej rozpore.

„Nikde som nenašiel, že by darovanie nejakej sumy, bolo trestným činom,“ hovorí Kotleba.

Podujatie bol podľa Kotlebových slov o láske a nie nenávisti, čo malo potvrdiť aj pojednávanie.

Podľa Kotlebu má prokuratúra úplnú dôkaznú núdzu.

„Dnes tu stojím pred týmto súdom, pretože som odovzdal reálne peniaze, žiadne hákové kríže, žiadne esesácke symboly,“ reaguje Kotleba na obžalobu.

11:51 – „Naozaj som bol prítomný na tej akcii. Tá akcia nebola neonacistická, mala veľmi krásny, národný a kresťanský charakter a to vyplynulo aj z dokazovania,“ hovorí Kotleba.

Kotleba tiež priznal, že keď vystúpil na pódium, tak skutočne rodinám odovzdal tri šeky.

Šeky podľa neho predstavovali reálnu sumu a neboli vôbec symbolické.

„Som za ne súdený […], ale samotné šeky, ktoré sú mi kladené za vinu, tu neboli nijakým spôsobom dokazované.“

11:50 – Obžalovaného vypočúva obhajoba.

Kotlebova obžaloba je podľa neho pretkaná zaujímavými dátumami. Napísaná mala byť na výročie vzniku Česko-Slovenska, ktoré nie je pre slovenských národovcov príjemné a obvinenie mu malo byť vznesené na výročie smrti jeho otca.

11:45 – Obhajca upozornil sudkyňu, že obžalovaného má vypočúvať prokurátor a nie ona.

Prokurátor sa vzdáva práva vypočúvať obžalovaného. Podľa neho je dostatok dôkazov na to, aby sa mohlo pokračovať aj bez vypočutia od prokurátora.

11:40 – Začína výsluch obžalovaného Mariana Kotlebu.

11:25 – Súd bude pokračovať po 10 minútovej prestávke výsluchom Mariana Kotlebu.

11:20 – Prokurátor stiahol všetky návrhy na vykonanie dokazovania, ktoré súdu predložil na dnešné dokazovanie.

Obžaloba trvá na vykonaní všetkých dôkazov, ktoré navrhla.

11:10 – Sudkyňa počas pojednávania oboznamovala s dopravnými priestupkami obžalovaného. Tie boli za 10 rokov len tri.

To je podľa Kotlebu skvelé hodnotenie, nakoľko mesačne najazdí približne 6.000 km.

11:05 – Súd čítal mená poslancov zvolených za ĽS Naše Slovensko v roku 2016.

11:00 – Prokurátor oboznamuje súd s obsahom rozsudku procesu, v ktorom O. Ďurica podal žalobu na mediálnu spoločnosť Ringier Axel Springer.

10:59 – Sudkyňa čítala článok referujúci predmetný galavečer.

Podľa Kotlebu je aj z toho zrejmé, že mala táto akcia charitatívny charakter.

10:39 – Pojednávanie pokračuje čítaním predvolebných novín Naše Slovensko z februára 2016.

Kotleba namieta, že aj tento dôkaz bol vykonaný selektívne. Rovnako namieta, že sudkyňa ho predtým zahriakla, keď sa vyjadroval k štátnemu dlhu s tým, že to nie je k veci, no teraz opätovne z novín čítala práve state o štátnom dlhu.

10:14 – Pojednávanie je prerušené na 15 min.

10:10 – Prokurátor číta vybrané časti z programu Ľudovej strany Naše Slovensko.

Kotleba vysvetľuje jednotlivé časti z volebného programu strany.

Sudkyňa ho zastavila s tým, že jeho vyjadrenie k volebnému programu nesúvisí s vecou a nedovolila mu pokračovať.

10:05 – Sudkyňa čítala zo stanov ĽS Naše Slovensko.

Podľa Kotlebu bol tento dôkaz vykonaný nezákonné, nakoľko boli čítané len selektivne vybrané časti.

10:00 – Kotleba nerozumie súvis kandidátnej listiny s predmetmi vecou. 

Kotleba chcel dať v rámci svojho vyjadrenia do pozornosti niekoľko osôb z tejto kandidátnej listiny, to mu sudkyňa neumožnila ani po námietkach obhajcov.

9:40 – Sudkyňa čítala mená niektorých kandidátov, ktorí kandidovali za ĽS Naše Slovensko v rokoch 2016 a 2020.

Kotleba následne vykonáva tento dôkaz celý a číta kandidátmi listinu v kompletnom znení.

9:30 – Prokurátor číta rozsudok Špecializovaného trestného súdu voči poslancovi NR SR Milanovi Mazurekovi, ktorým ho uznal vinným za vyjadrenie v rádiu Frontinus. Pokračuje čítaním rozsudku odvolacieho súdu, ktorým bol Najvyšší súd SR.

Kotleba konštatuje, že ani tento dôkaz nesúvisí so skutkom, ktorý mu je kladený za vinu. Čítanie rozsudku má byť tendenčné, nakoľko prokurátor nemá podľa Kotlebu proti nemu žiaden dôkaz.

9:20 – Sudkyňa čítala žiadosť o dotáciu klubu výsadkárov.

Podľa Kotlebu z tohto dôkazu vyplýva len to, že aj tento klub si váži jeho prácu ako predsedu BBSK. S obžalobou to však podľa neho vôbec nesúvisí.

9:10 – Kotleba sa vyjadruje k článkom. Súd podľa neho porušil trestný poriadok, keď nedovolil jeho obhajcovi vzniesť námietku voči dokážu.

Kotleba tento dôkaz preto namieta sám. Obsah článku má podľa neho byť nehodnoverný a nemá so skutkom, ktorý mu je kladený za vinu, nič spoločné.

9:05 – Prokurátor číta článok z Denníka N, ktorý napísal Ján Benčík, súčasný poslanec za stranu Za ľudí.

9:00 – Sudkyňa číta práva obžalovaného.

Kotleba právam porozumel, no deklaroval, že nerozumie tomu, prečo by mu mohla byť sprísnená právna kvalifikácia. To mu doteraz nemal súd ozrejmiť.

Súd pokračuje vo vykonávaní dôkazov. Obhajca opäť žiada o slovo, to mu nebolo opätovne uložené.

8:55 – Kotlebova obhajca sa hlásil k tejto veci o slovo, sudkyňa mu ho neuložila. Keď ju na to upozornil ďalší obhajca, zahriakla ho s tým, aby nerušil hlavne pojednávanie.

8:52 – Kotleba podal prítomnému prokurátorovi trestné oznámenie pre zasahovanie do nezávislosti súdu na neznámeho páchateľa, ktorým má byť člen justičnej stráže.

Sudkyňa sa necíti byť zaujatá.

8:50 – Marian Kotleba vznáša voči sudkyni námietku zaujatosti. Dôvodom má byť, že sudkyňa sa zaoberá mediálnymi výstupmi, ktorými má byť ovplyvnená. Kotleba uviedol oznámenie, ktoré sudkyňa podala na NAKA pre video zverejnené na YouTube a založila do spisu. Video jej mal ukázať člen justičné stráže.

8:35 – Začalo pojednávanie. Sudkyňa referuje doterajší priebeh pojednávania.

8:25 – Marian Kotleba prišiel do budovy Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Opäť má na sebe rúško s číslom 1984, ktoré odkazuje na román G. Orwella. Pred bránami areálu ho čakali desiatky podporovateľov.