Covid travel

Bez vakcíny nebude možné cestovať.

Londýn 18.10.2020 – Nový digitálny zdravotný pas je pilotne testovaný malým množstvom pasažierov, ktorí letia v najbližších dňoch zo Spojeného Kráľovstva do USA. Táto myšlienka bola predostretá pred niekoľkými mesiacmi Svetovým Ekonomickým Fórom WEF aby vytvorila nový spôsob kontroly cestovania a zabezpečila, že cestovanie je povolené len ľudom ktorí sú očkovaní alebo testovaní s negatívnym výsledkom na Coronavírus.

Kritici tejto iniciatívy poukazujú na nedokonalosť testovania, ako aj zneužitie monitorovania a kontroly nad pohybom ľudí. Paul Meyer, CEO Commons Project, ktorý je dotovaný Rockefeller Foundation a na tento projekt získal financovanie už pred dvomi rokmi kedy poukazoval na to, že je potrebné kontrolovať pohyb ľudí a ich očkovanie voči nebezpečným vírusom pre krajiny kde je takéto očkovanie povinné. Momentálne krajiny hľadajú riešenie ako znovuotvoriť svoje hranice. “To je momentálne veľmi ťažké. Je potrebné vyhodnotiť zdravie prichádzajúcich. Dúfajme, že čoskoro budeme mať vakcíny na trhu, no tu nastáva ďalší problém. Niektoré krajiny pravdepodobne povedia táto vakcína je Ok, ale táto nie.” Poukazuje napríklad na povinnosť preukázať zaočkovanie proti žltej zimnici pri ceste do niektorých ázijských krajín. Podobné povinnosti cestujúcich budú s najväčšou pravdepodobnosťou zavedené v blízkej budúcnosti pre veľké množstvo krajín.

Pri pilotnej prevázdke ktorú spúštajú od budúcej stredy v Londíne bude povinné pre cestujúcie isť na test. Bude pre pasažierov z letiska Heathrow v Londíne do letiska Newark v USA. Test súkromnej spoločnosti Prenetics bude vykonaný cestujúcim maximálne 72 hodín pred odletom spolu so zdravotným dotazníkom. Pri negatívnom teste bude odoslaný QR kód cestujúcemu, ktorým sa preukáže pri nástupe do lietadla. Cena testu bude zahrnutá v cene letenky.

Je veľmi dôležité zobrať v podtaz názor expertov ktorý uvádzajú, že toto testovanie je stále veľmi nepresné a tieto testy nie sú schopné rozlíšiť od seba pozitívne testovaných ktorí sú stále infekční a tých, ktorí už infekční nie sú. Taktiež bolo zaznamenaných veľké množstvo všeobecne nepresných výsledkov a takéto výsledky by mohli ohroziť možnosť vycestovať aj pre zdravotne nezávadných ľudí. Minulý piatok bol zverejnený článok v odbornej tlači, ktorý priamo poukazuje na to aké riziká hrozia pri zbieraní takýchto citlivých informácií o zdraví občanov ako aj o priamom sledovaní pohybu ľudí.

No napriek výhradám odborníkov z rôznych oblastí je už teraz jasné, že v najbližších mesiacoch sa tento zdravotný pas uplatní do praxe v množstve krajín a od budúceho roka je veľmi nepravdepodobné, že by ste mohli cestovať bez vakcíny alebo testu. Preukázanie sa platnou vakcínou alebo testom, bude povinné ako vo verejnej doprave tak na hraniciach či medzištátnych spojoch a nie je to otázka či to tak bude ale len kedy to bude zavedené do praxe. S najväčšou pravdepodobnosťou by to malo byť na jar v roku 2021.