ilustračná fotka /zdroj :facebook Branislav G.
ilustračná fotka /zdroj :facebook Branislav G.

Návrat detí je znova podmienení pretestovaním rodičov a učiteľov.

Bratislava 4.2.2021 – V čase kedy minister zdravotníctva avizuje sprísňovanie opatrení, detí sa nakoniec vracajú do škôl. Hľadať logiku v tomto kroku a práve teraz nám neprináleží, rozhoduje vláda. Čo je však pre množstvo rodičov poburujúce je ten fakt, že návrat detí do škôl a ich vzdelávanie je znova podmienené a to sa už nás ako tiež rodičov detí týka!

Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy, špeciálne školy a prvý stupeň základných škôl. Do škôl sa od tohto dátumu budú môcť vrátiť aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl. Otvorené budú tiež základné umelecké školy na individuálnu výučbu, stredné zdravotnícke školy a ich internáty. Informoval o tom v stredu počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).
Testovanie mladších žiakov nebude povinné, avšak otestovaný musí byť jeden z ich rodičov a učitelia. Stredoškoláci sa pri návrate do školských lavíc budú rovnako musieť preukázať negatívnym testom, platí to aj pre personál SŠ. Gröhling zdôraznil, že školy nemusia byť otvorené v pondelok, ale až po pretestovaní zamestnancov podľa možnosti zriaďovateľov a škôl.
Situácia v regiónoch sa podľa ministra líši a v prípade rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva a zhodnotenia nepriaznivej epidemiologickej situácie nemusí byť škola otvorená.

„To znamená, že keď od 8. februára spúšťame školskú prevádzku, spúšťame do platnosti aj školský semafor, ktorý fungoval od začiatku roka. To znamená, že ak niekde bude situácia vážna a niekde už aj je, tak RÚVZ môže v danom meste alebo okrese prerušiť vyučovanie, tak ako sa to stalo už v minulosti,“ vysvetlil minister.Minister informoval aj o variante ak rodič sa nebude chcieť dať otestovať, ani jeho dieťa. 
„Ak sa  rodič rozhodne, že sa nebude testovať a dieťa nebude môcť nastúpiť do školy, ostáva v dištančnej forme, rodičom však nebude v tomto prípade preplácaná OČR,“ zdôraznil minister s tým, že nepredpokladá, že by takýchto prípadov bolo veľa vzhľadom na aktuálny tlak na otvorenie škôl aj zo strany rodičov. Rodičia budú podpisovať čestné vyhlásenie, že majú negatívny test, a v prípade, že nebude pravdivé, budú podľa Gröhlinga niesť trestnoprávnu zodpovednosť.
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová poprosila rodičov, učiteľov a zriaďovateľov, aby k otvoreniu škôl pristupovali veľmi zodpovedne. Poznamenala, že si uvedomujú aj riziká. Minister školstva nevylučuje, že školy sa opäť zatvoria. „Možno v priebehu dvoch, troch, štyroch týždňov nastane situácia, že budeme opäť školy zatvárať,“ povedal Gröhling. Tomuto scenáru sa však podľa jeho slov budú snažiť vyhnúť.
Internáty sa zatiaľ otvárajú len v prípade stredných zdravotníckych škôl, keďže epidemiológovia vnímajú internáty ako veľké riziko.

Na internátoch musia študenti bývať po jednom. Ak to nie je možné u všetkých, ktorí majú bývať na internáte, takíto študenti budú musieť dochádzať alebo ostať na dištančnom vzdelávaní. Minister tiež avizoval, že rovnako bude možné aj vzdelávanie v skupinách 5 + 1 na druhom stupni a na stredných školách, najmä pre žiakov so sťaženým prístupom k dištančnému vzdelávaniu. Minister opäť zopakoval, že jarné prázdniny neplánujú zrušiť. Chcú zaviesť „jarné školy“, teda dobrovoľné vzdelávanie pre žiakov počas prázdnin. Ako nakoniec návrat detí do škôl dopadne, budeme pozorne sledovať.