ilustračná fotka
ilustračná fotka

AstraZeneca čelí ďalšiemu spochybňovaniu svojej vakcíny.

Dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke zdôraznil, že ide o preventívne opatrenie. Dôvodom sú správy o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov. Informovali o tom vo štvrtok agentúry AFP a DPA.

Dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke v súvislosti s dvojtýždňovým pozastavením očkovania v krajine zdôraznil, že ide o „preventívne“ opatrenie.

V Dánsku zaznamenali jedno úmrtie po podaní očkovacej látky od AstraZenecy, aj keď nebolo isté, či existuje spojenie medzi vakcínou britsko-švédskej spoločnosti a tvorbou krvných zrazenín, uviedli dánske zdravotnícke úrady.

Prípady začala prešetrovať Európska agentúra pre lieky (EMA), rovnako ako Dánska agentúra pre lieky.

Agentúra EMA sídliaca v holandskom Amsterdame v stredu uviedla, že vakcináciu jednou zo šarží zmienenej vakcíny pozastavilo päť krajín. Napriek tomu „nič nenasvedčuje, že by očkovanie spôsobilo takéto zdravotné ťažkosti, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny,“ uvádza sa vo vyhlásení EMA.

Najnovšie sa objavila informácia, že po očkovaní AstraZenecou zomrela v Rakúsku zdravotná sestra a druhá, ktorú očkovali rovnakou šaržou vakcíny, onemocnela. Danú šaržu preto príslušné úrady do prešetrenia incidentu pozastavili, AstraZenecou sa v krajine očkuje ďalej.

Na Slovensku sa vakcínou AstraZeneca očkuje ďalej a dokonca sa má podávať aj u ľudí vo veku od 60-70 rokov.