Minister zdravotníctva Marek Krajčí, zdroj: facebook/ Marek Krajčí
Minister zdravotníctva Marek Krajčí, zdroj: facebook/ Marek Krajčí

Kedy by malo k sprísneniu lockdownu dôjsť, závisí podľa šéfa rezortu zdravotníctva od rozhodnutia vlády SR. 

Neprešlo ani zopár dní a znova dochádza k avizovanej snahe sprísňovať opatrenia. Je nepochopiteľné, že situácia v jednotlivých opatreniach sa dokáže meniť v podstate neustále.

Po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR  minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) uviedol, že Pandemická komisia navrhne zákaz vychádzania. Ten by mal byť podobný ako pred celoplošným testovaním. Vychádzať by sa mohlo len za účelom cestovania do práce, do školy, či napríklad na nákup potravín. Dôvodom je veľmi vážna situácia okolo nového koronavírusu a zvyšujúci sa počet hospitalizácií. Ako vo finále lockdown bude teda vyzerať a či sprísnený bude, závisí podľa šéfa rezortu zdravotníctva od rozhodnutia vlády SR. „Čím neskôr ho zavedieme, tým dlhšie musí trvať, aby sme sa dostali k nejakým pozitívnym číslam,“ komentoval, pričom zdôraznil, že pandemická komisia je len poradným orgánom.Osoby, ktoré sa dajú otestovať, budú mať podľa Krajčího výnimku zo zákazu. Návšteva prírody by bola možná len v rámci okresu. 
Krajčí doplnil, že kapacita mobilných odberových miest sa ešte bude môcť navýšiť. Chce na nich zaviesť objednávací systém. Testov je podľa jeho slov asi 3,5 milióna.Lockdown navrhuje pandemická komisia do 10. januára, tento termín by sa však nemal považovať za konečný. Cieľom je podľa rezortu zdravotníctva dosiahnuť určité hodnoty, aby sa zaistila dobrá epidemiologická situácia. Za ideálne by komisia považovala, keby ľudia nadchádzajúce sviatky strávili s najbližšou rodinou, s ktorými žijú v jednej domácnosti.

Ako celú situáciu vyhodnotí vláda, budeme pozorne sledovať. Dá sa však očakávať, že v tomto nebude jednotná zhoda u vládnych predstaviteľov.