ilustračná fotka
ilustračná fotka

V posledných dňoch bol veľký nápor ľudí, ktorí sa v lekárňach dožadovali lieku Ivermectin.

Bratislava 23.2.2021 – Bude, nebude liek Ivermectin? Máte , nemáte tento liek? Toto sú a boli najčastejšie otázky pacientov, ktorí prichádzali posledné dni do lekární. Doteraz liek Ivermectin bol nedostatkový liek a dá sa povedať, že doslovnú ,,žatvu“ na tejto situácii mali rôzni priekupníci a internetoví predajcovia, ktorí tento liek predávali s tvrdením, že jeho kvalita je zaručená a liek je dovezený zo zahraničia, prípadne, že liek sa používa pri liečbe zvierat. V takomto prípade nezostávalo nič iné, iba dôverovať… Situácia sa však aspoň čiastočne zmení. Ako TASR informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) povolil doteraz najväčší dovoz liekov s účinnou látkou ivermektín. Ako Krajčí povedal, dodávky prichádzajú postupne a je na distribútorovi, ako rýchlo ich vie následne dodať. MZ SR to podľa jeho slov nevie ovplyvniť. „Faktom zároveň je, že dopyt po týchto liekoch je celosvetový. Na Slovensku reagujeme rýchlo na základe odporúčaní hlavných odborníkov pre jednotlivé medicínske oblasti, keďže nielen účinnosť, ale aj bezpečnosť pacienta je pre nás na prvom mieste,“ doplnil.
Rezort zdravotníctva ďalej uviedol, že 19. februára vydal povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku Ivermectin na 20.000 kusov, ďalej liek Ivermex na 30.000 kusov. Na Slovensko by mohlo prísť na budúci týždeň 8930 balení. Ďalej ide o liek Ermetin v počte 30.000 kusov. „Výrobca poslal objednávku na 30.000 kusov, ktoré sú k dispozícii a pripravené na odoslanie. Na Slovensku by mohli byť k dispozícii budúci týždeň,“ priblížila Eliášová.

MZ SR vydalo 2. februára povolenie na terapeutické použitie lieku Colchicum-Dispert, ktorý bol v počte 10.000 kusov minulý štvrtok (18. 2.) dovezený do distribučných firiem a je dostupný pre lekárne.

Eliášová tiež povedala, že ešte 26. januára vydali povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku Ivermectin na 5000 kusov. Na Slovensko bolo zatiaľ privezených 240 kusov, ktoré boli naskladnené do nemocničných lekární. Povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku Ivermectin a Ivert vydali aj 8. februára. Minulý piatok (19. 2.) bolo podľa rezortu zdravotníctva na Slovensko dovezených na 2000 kusov lieku Ivermectin a 7000 kusov lieku Ivet. Ten by v utorok (23. 2.), prípadne v stredu (24. 2.) mal byť distribuovaný všetkými veľkodistribútormi do verejných lekární v rámci celého Slovenska. Liek Ivermectin bol distribuovaný do nemocničných lekárni v pondelok.

Na Slovensko tiež v pondelok prišli aj desaťtisíce kusov lieku Isoprinosine. „Ide o zvýšenie oproti pôvodnému množstvu v celkovom počte takmer 42.768 kusov,“ poznamenala Eliášová.