ilustračná fotka
ilustračná fotka

Mesto upozorňuje, že je opäť kľúčové dodržiavať protiepidemické opatrenia.

Bratislava 26.8.2020 – Epidemický stav v Bratislave sa výrazne zhoršuje, na COVID-19 semafore je červená! Mesto upozorňuje, že je opäť kľúčové dodržiavať protiepidemické opatrenia. Bratislava zvádza opatrenia týkajúce sa seniorov. Posilňuje informačné preventívne kampane. Hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová pre pre TASR to potvrdila, že že epidemiologická situácia v súvislosti s pandémiu nového koronavírusu sa v Bratislave zhoršila. Mesto na svojom webe v rámci tejto červenej fázy avizuje opatrenia ako zrušenie hromadných podujatí a akcií organizovaných mestom, ktoré sú rizikové a majú potenciál pre takzvané superšírenie. Rovnako sa má obmedziť počet návštevníkov v mestských zariadeniach a platiť tam budú prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia.

V dôsledku prepnutia semaforu do červenej fázy sme podujatie ‚100 rokov volebného práva žien‘ plánované spolu s americkou ambasádou na utorkové popoludnie preventívne presunuli do online priestoru a budeme vysielať len prenos z nádvoria Primaciálneho paláca, kde sa akcia uskutoční bez živého publika, uviedla Rajčanová.

Zavádzame dočasne sprísnený režim v zariadeniach pre seniorov a zariadeniach opatrovateľskej služby v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, a to s platnosťou najskôr od 2. septembra. Epidemiologickú situáciu aj situáciu v týchto zariadeniach budeme denne sledovať,“ vysvetlila Rajčanová.

Dočasne sa pozastavia aj kolektívne aktivity v uzatvorených priestoroch zariadení s vysokým potenciálom šírenia nového koronavírusu, ako sú omše, stretnutia, oslavy či krúžky. Pripravené budú aj izolačné priestory pre prípadných suspektných klientov.

Je dôležité zdôrazniť, že zavádzanie protiepidemiologických opatrení má v kompetencii Úrad verejného zdravotníctva SR a vláda SR. Magistrát môže zavádzať iba preventívne opatrenia, ktoré má vo svojej kompetencii. Mesto napríklad nemôže rušiť hromadné podujatia, ktoré neorganizuje, alebo zatvárať prevádzky,“ podotkla Rajčanová. Mesto však verejnosť upozorňuje, že práve hromadné podujatia predstavujú počas zhoršujúcej sa situácie zvýšené riziko superšírenia nákazy.