ilustračná fotka/zdroj: facebook
ilustračná fotka/zdroj: facebook

Za nezákonné, nedôstojné a neúctivé považuje predseda strany Smer-SD Robert Fico odvolanie Ľubomíra Vážneho z funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne. 

Bratislava 10.9.2020 – Stredajšie rozhodnutie vlády o odvolaní Vážneho z čela Sociálnej poisťovne je podľa Fica napadnuteľné na súde a bude podporovať Vážneho, aby tento krok urobil. Stojí minimálne za povšimnutie spôsob, akým do funkcie bol menovaný nový generálny riaditeľ Sociálne poisťovne, p. Káčer. Transparentné výberové konanie bolo zjavne vynechané aj pri tejto dôležitej štátnej inštitúcii.

Vážny na tlačovej besede potvrdil, že sa obráti na súd a verí, že súd rozhodne v jeho prospech.

„Nikto mu doteraz nepovedal, že porušil zákon,“ poznamenal v úvode Fico.

Vážny podľa neho v stredu o 09:00 doručil vláde 80-stranový materiál, ktorým vyvracia dôvody na jeho odvolanie, a už o 10:00 ho vláda odvolávala z funkcie. „Je to nechutné politické divadlo, je to politické krágľovanie,“ poznamenal predseda Smeru.

„Vláda dala argumenty, za ktoré by sa hanbil žiak piatej triedy na základnej škole,“ povedal Vážny, ktorý je v súčasnej dobe aj poslancom NR SR za stranu Smer-SD. Vláda v stredu odvolala poslanca NR SR za stranu Smer-SD Ľubomíra Vážneho z funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne. Hlavným dôvodom odvolania Vážneho z postu šéfa poisťovne bolo podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka to, že poisťovňa pod jeho vedením porušovala zákon o finančnej kontrole.

Do parlamentu Vážny podľa ministra opakovane posielal návrh budúcoročného rozpočtu poisťovne s podhodnotenými výdavkami v jej správnom fonde. Správny fond poisťovne slúži na financovanie jej prevádzky.

„Tieto výdavky boli podhodnotené a potom boli hneď na začiatku roka navyšované, podľa nás je to porušenie zákona,“ povedal minister.

Vážnemu tiež vyčíta to, že Sociálna poisťovňa pod jeho vedením nevydávala rozhodnutia o zamietnutí nároku na materské pre otcov, ktorí mali súčasne pracovný pomer.

„Poslala iba oznámenie a títo žiadatelia sa museli súdiť oveľa ťažším spôsobom, lebo nemali rozhodnutie,“ dodal. Podľa Krajniaka tým Sociálna poisťovňa porušovala zákon. Po odvolaní Vážneho sa novým generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne stane od štvrtka 10. septembra Juraj Káčer. „Očakávam od neho, že zo Sociálnej poisťovne do dvoch rokov urobí modernú inštitúciu,“ povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

Viacero ústavných právnikov sa však vyjadruje, že pri odvolávaní Vážneho malo prísť k viacerým pochybeniam. Odvolanímh generálneho riaditeľa z jeho funkcie sa mal zaoberať poslanecký výbor NR SR a odvolanie mal potvrdiť aj predseda parlamentu. Tieto podmienky podľa viacerých právnikov nemali byť dodržané. Dá sa preto predpokladať, že na základe nedomyslených krokov súčasnej vlády sa rysuje ďalší spor a rýchle dosadenie nové generálneho riaditeľa môže mať ešte ďalšiu dohru. Vsúva sa preto otázka, prečo bolo potrebné tak rýchlo nominovať nového generálneho riaditeľa, prečo nemohlo prebehnúť výberové konanie tak ako táto vláda prezentovala, že chce pri ich vládnutí postupovať a prečo dočasne nebol poverený na riadenie Sociálnej poisťovne dočasný zástupca z radov vedenia Sociálnej poisťovne?