Vojna medzi Arménskom a Azerbajdžanom je takmer tu!

Arménsko 27.9.2020 – Podľa posledných správ konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom ktorý trvá už tri dekády sa v posledných dňoch vyhrotil a hrozí otvorený vojnový konflikt medzi týmito dvoma krajinami. Počas posledných dní začali prudké boje medzi týmito dvoma krajinami a vyžiadali si životy ako medzi vojakmi na oboch stranách tak aj civilistami. Krajiny sú v konflikte o územie ktoré sa odčlenilo od Azerbajdžanu a vyhlásilo nezávislosť no doposiaľ to ani jedna z krajín neuznala čo sa môže po eskalácii práve na území tohto regiónu stať, prehlásil Arménsky premiér. Územie Nagorno-Karabakh je obývané prevažne Arméncami a preto má podporu od Arménska.

Eskalácia situácie nastala tento víkend po tom čo Arménsko zahájilo vojenskú operáciu na hranici s Azerbajdžanom a ten následne opätoval paľbu raketami na územie Arménska. Arménsko tvrdí že to bola ohlásená a plánovaná operácia no Azerbajdžan to považuje za porušenia dohody o neútočení a prezident Ilham Aliyev prehlásil pred svojimi občanmi „Bojujeme na našom území a zničíme nášho nepriateľa “.

Vláda oboch štátov sa snaží získať na svoju stranu občanov pre možné prepuknutie vojnového konfliktu a podporu vyhlásenia stanného práva, zákazu vychádzania ako aj povolania záloh do služby čo sa udialo tento víkend ako v Arménsku tak aj v Azerbajdžane a je pravdepodobne len otázkou času kedy tento konflikt prepukne v otvorenú vojnu týchto krajín.

Turecko ktoré susedí s Arménskom je paradoxne na strane Azerbajdžanu a prezident Erdogan odsúdil Arménske útoky a postavil sa na stranu Azerbajdžanu pričom označil Arménsko ako najväčšieho ohrozovateľa pokoja a mieru pre celý región. Rusko ako aj Francúzko ktoré má veľkú populáciu Arméncov sa tradične postavilo na stranu Arménska a vyzvalo na okamžité ukončenie bojov a ponúklo sa ako vyjednávateľ možného mieru. Ostáva nám len dúfať že sa situácia čím skôr upokojí a konflikt sa nerozšíri aj ďalej.