ilustračná fotka / zdroj : facebook
ilustračná fotka / zdroj : facebook

V Nórsku zomrelo už 23 ľudí po zaočkovaní vakcínou od Pfizer.

16.1.2021 Nórsko – V Nórsku bolo zaznamenaných 23 prípadov úmrtí niekoľko dní po podaní očkovacej látky na COVID-19 od spoločnosti Pfizer. 13 z týchto úmrtí bolo v opatrovateľských domovoch a údajne priamo spojených s vedľajšími účinkami podanej vakcíny.

Bežné reakcie na vakcínu sú horúčky a nevoľnosti, „tieto mohli prispieť k smrteľnému výsledku u niektorých krehkých pacientov,“ uviedol v piatkovom vyhlásení Sigurd Hortemo, hlavný lekár Nórskej agentúry pre lieky. Všetkých 13 pacientov bolo v domovoch s opatrovateľskou službou a mali najmenej 80 rokov.

Táto správa prichádza niečo vyše týždňa po tom, čo úradníci hlásili smrť iba dvoch obyvateľov domova opatrovateľských služieb po tom, čo dostali injekciu spoločnosti Pfizer. Viac ako 30 000 ľudí v Nórsku dostalo podľa oficiálnych údajov prvú dávku vakcíny proti koronavírusu Pfizer alebo Moderna od konca minulého mesiaca. „Nie sme z toho znepokojení,“ uviedol pre nórsky rozhlas a televíziu NRK Steinar Madsen, medicínsky riaditeľ agentúry. „Je úplne zrejmé, že tieto vakcíny majú veľmi malé riziko, s malou výnimkou pre najslabších pacientov.“ „Lekári musia teraz starostlivo zvážiť, kto by mal byť očkovaný,“ dodal. „Tí, ktorí sú veľmi krehkí a na konci života, môžu byť očkovaní po individuálnom posúdení.“

Nórsko skúma úmrtia dvoch obyvateľov opatrovateľskej služby, ktorí dostali vakcínu COVID od spoločnosti Pfizer. Agentúra vo štvrtok informovala, že celkovo 29 ľudí utrpelo vedľajšie účinky, vrátane 13 ľudí, ktorí zomreli. Dvadsaťjeden žien a osem mužov malo vedľajšie účinky, informoval úrad. Okrem tých, ktorí zomreli, malo deväť z nich vážne vedľajšie účinky – vrátane alergických reakcií, silného nepohodlia a silnej horúčky – zatiaľ čo sedem malo menej závažné, vrátane silnej bolesti v mieste vpichu.

Podľa údajov Univerzity Johns Hopkins bolo v Nórsku zaznamenaných celkovo viac ako 57 000 prípadov a 500 úmrtí súvisiacich s koronavírusmi. Úradníci v zdravotníctve poznamenali, že každý týždeň zomiera v opatrovateľskom dome asi 400 ľudí. Zástupca spoločnosti Pfizer uviedol, že farmaceutický gigant si je „vedomý hlásených úmrtí“ po podaní vakcíny v Nórsku a v spolupráci s Nórskou agentúrou pre lieky „zhromažďuje všetky príslušné informácie“. „Nórske úrady stanovili ako prioritu imunizáciu obyvateľov domovov s opatrovateľskou službou, z ktorých väčšina je staršia so zdravotnými problémami a niektorí sú nevyliečiteľne chorí,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa. „(Nórska agentúra pre medicínu potvrdzuje) počet doterajších nehôd nie je alarmujúci a je v súlade s očakávaniami.“

Nórska vláda rozhodla že bude brať ako jeden z vakcinačných údajov aj zdravie pacienta pred podaním vakcíny.

Toto nie sú jediné prípady vo svete kedy prišlo po zaočkovaní k úmrtiu. Jedným z týchto prípadov sa zaujímajú aj orgány na Floride v USA kde 16 dní po zaočkovaní umrel 56 ročný doktor Grehory Michael. Podľa dostupných údajov zomrel na akútnu imunitnú trombocytopéniu, ktorá zabránila dostatočnej zrážanlivosti jeho krvi. Podľa jeho ženy nikdy netrpel žiadnou vážnou chorobou a bol aktívnym športovcom. Spoločnosť Pfizer vydala stanovisko v ktorom sa zaviazala prešetriť aj tento prípad.

Zdroj : NyPost.com, NyTimes.com,